Urząd Miasta informuje, że 30 lipca wpłynął tutaj sprzeciw prokuratury dotyczący pozwolenia na budowę kładki łączącej Kazimierz z Ludwinowem, a także wniosek o wznowienie postępowania w tej sprawie oraz natychmiastowe wstrzymanie wykonania decyzji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Urzędnicy mają 30 dni na rozpoznanie wniosku.
Teraz jednak - w opublikowanym komunikacie - odnoszą się do zastrzeżeń prokuratury.
Ta natomiast, wskazując powody do wniesienia sprzeciwu, wymieniała m.in., że pozwolenie zostało wydane bez uzyskania decyzji środowiskowych oraz z pominięciem uwzględnienia rzeczywistej skali szkód w zakresie zieleni (niedoszacowanie liczby drzew, które trzeba będzie wyciąć lub które obumrą w wyniku realizacji inwestycji). Prokuratura stwierdziła, że decyzję wydano, nie ustalając realnego negatywnego wpływu inwestycji na populację nietoperzy zamieszkujących centrum Krakowa - a to stoi w sprzeczności ze strategią ochrony gatunków oraz Ustawą o ochronie przyrody. Za realne uznano także niebezpieczeństwo wystąpienia długofalowych skutków budowy kładki: zniszczenia wieloletnich układów ekologicznych, w tym na długości ok. 1000 metrów pomiędzy Mostem Grunwaldzkim i Mostem Piłsudskiego.
Kraków zniknie z listy UNESCO?
Prokuratura jest również zdania, że decyzję wydano z rażącym naruszeniem Konwencji UNESCO, a efekt realizacji inwestycji, która będzie ingerować w panoramę miasta, może być taki, że Kraków zniknie z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przypomniano, że kładka została zaplanowana w strefie buforowej obszaru historycznego centrum Krakowa wpisanego na listę UNESCO.
Jak wskazała prokuratura, realizacja inwestycji "będzie negatywnie oddziaływać na autentyczność miejsca światowego dziedzictwa, w tym przede wszystkim na panoramę, zniekształcony zostanie bowiem odbiór sylwety miasta z Bulwaru Wołyńskiego na odcinku od Mostu Retmańskiego do zakola Wisły; zostanie nadto zakłócony widok na kościół o.o. Paulinów na Skałce; zakłóceniu ulegnie także krajobraz kulturowy poprzez obecność rozbudowanej przestrzennie konstrukcji kładki, w miejscu, gdzie priorytetem powinno być podporządkowanie obiektu zachowaniu historycznych walorów widokowych obszaru. Realizacja inwestycji skutkować może wykreśleniem historycznego centrum Krakowa z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO" - zaalarmowano.
Miasto odpiera zarzuty, roboty trwają
Krakowski magistrat w odpowiedzi na zarzuty krakowskiej prokuratury wylicza uzyskane dla tego przedsięwzięcia decyzje i podkreśla brak odwołań.
"W mocy jest także pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 14 marca 2018 r. Co za tym idzie, roboty budowlane nie zostały wstrzymane i prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem" - czytamy w opublikowanym komunikacie.
Co do decyzji środowiskowej, urzędnicy przekonują, że dla budowy kładki nie była ona wymagana, ponieważ taki rodzaj inwestycji nie jest wymieniony w rozporządzeniu ministerialnym w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Miasto dodaje, że roboty związane z budową nowej kładki prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym i dendrologicznym, z należytą starannością i dbałością o środowisko.
W komunikacie podano też, że zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim usunięto trzy kolidujące z inwestycją klony z górnego poziomu bulwaru Inflanckiego - przy czym jedno z tych drzew zostało przesadzone, a dwa wycięte. "Rosnące w obrębie placu budowy drzewa są zabezpieczone zgodnie ze sztuką, a do absolutnego minimum została ograniczona ingerencja w środowisko naturalne" - skwitowali urzędnicy.
Magistrat odniósł się także do kwestii zagrożonych nietoperzy, pisząc: "Nie stwierdzono także zagrożenia dla nietoperzy, których występowanie w zabytkowej alei klonowej, z uwagi na dobry stan drzew i brak mikrosiedlisk dla owadów, jest praktycznie niezauważalne".
Jeśli natomiast chodzi o ryzyko wykreślenia historycznego centrum Krakowa z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO, Urząd Miasta wskazuje, że w tej kwestii kompetencje ma Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków - który wydał pozwolenie konserwatorskie dla budowy przeprawy. Ponadto - przypomniano - sprawa była wyjaśniania w pismach do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Urząd podkreśla również, że ostatnie korekty wprowadzone do projektu na wniosek właśnie urzędu konserwatorskiego powodują obniżenie ramp najazdowych, a co za tym idzie konstrukcji kładki po stronie Kazimierza o około dwa metry, przez co - jak przekonują urzędnicy - zmieni się wpływ tej przeprawy na otoczenie.
Poniżej przytaczamy pełną treść opublikowanej przez magistrat informacji w sprawie budowanej kładki Kazimierz–Ludwinów.
"Budowa kładki Kazimierz–Ludwinów jest realizowana w oparciu o wydane w tej sprawie, ważne i ostateczne decyzje administracyjne. Gmina Miejska Kraków uzyskała wszelkie niezbędne uzgodnienia, pozwolenia i decyzje administracyjne zezwalające na jej realizację.
Pozyskane decyzje dotyczyły m.in. zakresu niezbędnych wycinek drzew oraz poszczególnych robót budowlanych prowadzonych na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Inwestycja jest zgodna z zapisami planu miejscowego.
Przypomnijmy, pismem z 26 lipca prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście–Zachód skierował sprzeciw od decyzji dotyczącej zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla budowy kładki wnosząc o wznowienie postępowania w tej sprawie oraz natychmiastowe wstrzymanie wykonania decyzji do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Wniosek ten wpłynął do Wydziału Architektury i Urbanistyki 30 lipca i jest obecnie na wstępnym etapie jego rozpoznawania. Urzędnicy mają 30 dni na jego rozpatrzenie.
Pozwolenia na realizację kładki w mocy prawnej
Co ważne, decyzja Prezydenta Miasta Krakowa z 10 czerwca 2022 r. zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę dla tej inwestycji jest w mocy. Wobec braku odwołań, powyższa decyzja stała się ostateczna 5 lipca 2022 r.
W mocy jest także pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 14 marca 2018 r. Co za tym idzie, roboty budowlane nie zostały wstrzymane i prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem.
Miasto posiada też ważne pozwolenie wodno-prawne dla tej inwestycji wydane 21 grudnia 2017 r. Decyzja jest wydana na czas nieokreślony.
Prace prowadzone z poszanowaniem środowiska
Co istotne, decyzja środowiskowa dla budowy kładki nie była wymagana, ponieważ taki rodzaj inwestycji nie jest wymieniony w rozporządzeniu ministerialnym w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
Roboty prowadzone są pod nadzorem przyrodniczym i dendrologicznym, z należytą starannością i dbałością o środowisko naturalne. Rosnące w obrębie placu budowy drzewa są zabezpieczone zgodnie ze sztuką, a do absolutnego minimum została ograniczona ingerencja w środowisko naturalne.
Zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim usunięto trzy klony z górnego poziomu bulwaru Inflanckiego, kolidujące z inwestycją, tzn. jedno zostało przesadzone, a dwa wycięte.
Poprzez wprowadzenie korekt do projektu i obniżenie ramp najazdowych na górnym bulwarze Inflanckim, nie było konieczności prowadzenia cięć technicznych w obrębie alei klonowej wzdłuż projektowanych zjazdów z kładki pieszo-rowerowej. Wprowadzone w projekt zmiany są zmianami nieistotnymi w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, zatem nie wymagają zmiany pozwolenia na budowę.
Nie stwierdzono także zagrożenia dla nietoperzy, których występowanie w zabytkowej alei klonowej, z uwagi na dobry stan drzew i brak mikrosiedlisk dla owadów, jest praktycznie niezauważalne.
Poprawki w projekcie i obniżenie najazdu
Kolejną sprawą jest kwestia ryzyka wykreślenia Krakowa z listy UNESCO. Była ona już wielokrotnie wyjaśniania. W tej kwestii kompetencje ma Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który wydał pozwolenie konserwatorskie dla budowy przeprawy.
Co więcej, sprawa była wyjaśniania w pismach do Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dodatkowo, ostatnie korekty wprowadzone do projektu na wniosek urzędu konserwatorskiego powodują obniżenie ramp najazdowych, a co za tym idzie konstrukcji kładki po stronie Kazimierza o ok. 2 metry, przez co zmieni się wpływ przeprawy na otoczenie."
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?