Kraków. Zabudowa z każdej możliwej strony: rondo...

  Kraków. Zabudowa z każdej możliwej strony: rondo Grzegórzeckie czeka paraliż

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W najbliższych latach rondo Grzegórzeckie zostanie zabudowane z każdej strony. Pojawią się bloki, biurowce i nowy ratusz
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. archiwum

  Bloki, biurowce i siedziba urzędu. Plany budowlane dla Grzegórzek są ogromne, ale nie uwzględniają układu komunikacyjnego. W pierwszej kolejności zacznie się budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego.
  Mieszkania przy ulicy Grzegórzeckiej, stara fabryka Peterseima przerobiona na biurowce. Zamiast przychodni trzy budynki nowego Urzędu Marszałkowskiego. Do tego rozbudowa osiedla Wiślane Tarasy oraz planowane Centrum Muzyki. O te inwestycje powiększy się wkrótce rejon krakowskiego ronda Grzegórzeckiego.

  PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Rozwój Krakowa w zakorkowanej uliczce

  Pojawią się tysiące nowych mieszkańców i pracowników, a wraz z nimi wzmożony ruch.
  A powstanie tylko jedna nowa droga - wjazd na most Kotlarski od ul. Podgórskiej. Rondo, jeśli pozostanie jednopoziomowe, nie wytrzyma takiego natężenia. Ale miasto nie ma w planach jego rozbudowy.

  Najpierw Urząd Marszałkowski


  W pierwszej kolejności zaczną się prace przy nowym Urzędzie Marszałkowskim. - Właśnie wyłoniliśmy wykonawcę na wyburzenie budynków po dawnej przychodni. Prace ruszą zaraz na początku miesiąca i potrwają ok. 8 tygodni - zaznacza Filip Szatanik, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

  Za inwestycję odpowiada spółka Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska”. Jej prezes Artur Szopa podkreśla, że projekt ma już niezbędne pozwolenia, w tym budowlane. Pod koniec lutego inwestycja ma uzyskać promesę, a w marcu ma być rozpisany przetarg na budowę. W optymistycznym wariancie - przy szybkim rozstrzygnięciu przetargu, bez odwołań, prace budowlane ruszą w połowie roku. Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego, wraz z nowym Sejmikiem, ma powstać do trzech lat (szczegóły inwestycji poniżej).

  Przygotowania do budowy trwają też po drugiej stronie, u zbiegu alei Powstania Warszawskiego i ulicy Grzegórzeckiej. Deweloper, firma Orion, ma już decyzję o warunkach zabudowy (tzw. wuzetka) dla budowy bloków mieszkalnych przy ulicy Żółkiewskiego. To ostatnia prosta przed otrzymaniem pozwolenia budowlanego. Wcześniej cały teren został „oczyszczony” ze starej zabudowy. Okoliczni mieszkańcy mają obawy, jak mała ulica oraz jednopasmowa Grzegórzecka przyjmą ruch samochodowy nowych mieszkańców.

  A ten zwiększy się także z powodu planów innego inwestora, do którego należą pobliskie zabudowania po starej fabryce Peterseima. Firma IMS Budownictwo ma pozwolenie na przebudowę dwóch budynków, które mają mieć funkcje usługowo-biurowe. Inwestor zabiega także o pozwolenia na przebudowę pozostałych części kompleksu przemysłowego, gdzie mogą powstać kolejne biurowce lub hotel.

  W rejonie ronda Grzegórzeckiego w ostatnich latach powstało potężne osiedle Wiślane Tarasy, między Wisłą a wieżowcem Błękitek, a kolejne biurowce budowane są w rejonie Galerii Kazimierz. Przy al. Powstania Warszawskiego otwarto wielki biurowiec ABB, rozbudował się krakowski sąd. Przy al. Pokoju stanął biurowiec Buma. Z kolei do 2020 roku przy rondzie Mogilskim ma powstać kompleks Unity Centre, który zastąpi dawnego „szkieletora”. Ma tam pracować ponad 4 tys. osób. Rozbudowane będzie też osiedle Wiślane Tarasy (i to potężnie, bo aż na ponad 270 mieszkań w kilku blokach), a kawałek dalej powstanie Centrum Muzyki.

  Większa zabudowa, a co z układem komunikacyjnym?


  To wszystko oznacza jedno. Zagęszczoną zabudowę i wzmożony ruch w każdej postaci - samochodowy, autobusowy i tramwajowy, a także pieszy i rowerowy. Choć już teraz wiadomo, jak rozwinie się cały rejon, miasto nie zakłada przebudowy ronda Grzegórzeckiego, tak aby udrożnić ruch. Jedyne, co jest planowane, to wjazd na most Kotlarski od strony ulicy Podgórskiej. Inwestycję ma zrealizować firma Orion.

  - Do jego realizacji jeszcze droga daleka. Mamy to w umowach. Czekamy aż deweloper zacznie swoją inwestycję, a wtedy przeniesiemy na niego realizację tej drogi - mówi Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Rozważaliśmy kiedyś rondo dwupoziomowe, ale ostatecznie w planach miejskich pozostało jako jednopoziomowe. Zrezygnowaliśmy z tego, bo wzmożony ruch utknąłby na każdym następnym skrzyżowaniu, np. na Kuklińskiego. Na tę chwilę nie rozważamy przebudowy. Jeśli będzie taka potrzeba, to zadanie można wprowadzić do budżetu - dodaje Michał Pyclik.

  Teraz jest idealny moment, żeby rozpocząć prace nad przebudową ronda. Im więcej budynków powstanie, tym będzie gorzej. To, jak może wyglądać paraliż ronda Grzegórzeckiego pokazał „czarny wtorek” z początku października minionego roku. Tego dnia stało całe miasto, ale rejon ronda był wyjątkowo sparaliżowany. Ruch stał w każdym kierunku.

  Wystarczyło do tego lekkie pogorszenie pogody, powrót studentów i inwestycje toczące się w mieście (m.in. zamknięcie ul. Grzegórzeckiej w związku przebudową trasy kolejowej E30). A teraz wyobraźmy sobie, co się stanie, gdy powstaną wszystkie planowane bloki i biurowce, gdy do tych pierwszych zaczną wracać po pracy mieszkańcy, a z tych drugich z pracy zaczną wychodzić.

  Co więcej, rejon ronda prawie w ogóle nie jest objęty planami miejscowymi. Toczą się tylko prace dla obszaru Galerii Kazimierz, który w większości i tak już został zabudowany. Nic się nie dzieje dla pozostałych obszarów wokół ronda.

  O potrzebie przebudowy ronda jest przekonany radny Wojciech Wojtowicz (PO). - Budowa tego wszystkiego potrwa kilka lat. Ale ten fragment miasta wymaga zmian pod kątem komunikacji zbiorowej - uważa radny. Dodaje jednak, że przez ograniczanie ruchu w centrum miasta także tutaj ruch się zmniejszy, a założenia nowego ratusza są takie, że urzędnicy mają tam przyjeżdżać komunikacją miejską.

  - Niemniej rondo wymaga przebudowy. Komunikacja miejska powinna być tutaj bezkolizyjna. Czyli idziemy albo w kierunku premetra - co jednak zajmie jeszcze sporo czasu, albo w takie rozwiązanie jak na rondzie Mogilskim. W tym roku powinniśmy wraz z prezydentem zacząć rozmowy na temat zmiany tego układu komunikacyjnego, póki jest na to czas. Pod koniec tej kadencji powinniśmy rozpocząć prace nad studium wykonalności i decyzją środowiskową. W następnej kadencji powinniśmy już zacząć prace nad przebudową - przekonuje.

  Super magistrat


  Nowy ratusz Urzędu Marszałkowskiego, wraz z bankami, sklepami, restauracjami, barami, ma powstać u zbiegu al. Pokoju i al. Powstania Warszawskiego. Obiekt ma być nie tylko urzędem, ale też miejscem spotkań krakowian i turystów, funkcjonującym do późnego wieczora. Służyć temu będą oświetlone place wewnątrz kompleksu. W pierwszym etapie mają powstać trzy budynki. W ramach inwestycji powstanie podziemny parking na 301 samochodów.

  Po zakończeniu I etapu w kompleksie ma pracować 2,2 tys. osób. Wielkość powierzchni użytkowej ma wynieść ok. 30 tys. mkw. Początkowo szacowano, że inwestycja pochłonie około 130-160 mln zł. Teraz koszt może wynieść 230-240 mln zł. W przyszłości (na razie nie wiadomo kiedy) planuje się drugi etap inwestycji. W jego ramach powstanie zabudowa na działce od strony al. Pokoju. Po tym etapie liczba pracowników w kompleksie wzrośnie do ok. 3,5 tys.

  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 8. Czym określamy słowo Fiakier?

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto


  Komentarze (50)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a dla mieszkańców??

  marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Zlikwidowano przychodnię zdrowia -bo ma być URZĄD!! Rozbudowano osiedla. Obiecano nową lokalizację .Zapraszam do przychodni na Grzegórzeckiej 73. Warunki lokalowe -KATASTROFALNE. 4 gabinety ,ciasny...rozwiń całość

  Zlikwidowano przychodnię zdrowia -bo ma być URZĄD!! Rozbudowano osiedla. Obiecano nową lokalizację .Zapraszam do przychodni na Grzegórzeckiej 73. Warunki lokalowe -KATASTROFALNE. 4 gabinety ,ciasny korytarz z kilkoma miejscami do siedzenia.Dorośli ,chore dzieci ,wszystko razem . Jak taka przychodnia ma obsłuzyć tysiace mieszkańców przy jeszcze rozrastającym sie osiedlu??? Ale kogo to obchodzi??!! Urzad musi być. Nie ważne korki , jakosc życia ,powietrza. .MASAKRAzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biurowiec GK

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciekawe, czy właściciel Gazety Krakowskiej zamierza wyburzyć ruderę przy al. Pokoju i wybudować jakiś biurowiec, który również doprowadzi do paraliżu komunikacyjnego ronda Grzegórzeckiego?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wystarczyłoby udrożnić ruch z ronda mogilskiego do mostu

  Marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jeśli nie ma pieniędzy na wielkie wielokierunkowe przebudowy, wystarczyłoby udrożnić ruch z Ronda mogilskiego do Mostu kotlarskiego (przejazd pod rondem na wprost chociaż od strony ronda...rozwiń całość

  Jeśli nie ma pieniędzy na wielkie wielokierunkowe przebudowy, wystarczyłoby udrożnić ruch z Ronda mogilskiego do Mostu kotlarskiego (przejazd pod rondem na wprost chociaż od strony ronda Mogilskiego, bo ten kierunek jest najbardziej zakorkowany), żeby można było przejechać na wprost (na Rzeszów) tak jak jest to zrobione w centrum Katowic. Tam przez ścisłe centrum, przez rondo koło Spodka przejeżdża się z prędkością 100 km/h. Inny świat.zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  panta rhei

  Jaśko Cisowski

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Hurra wreszcie ten zacofany rejon wejdzie w XXI wiek, szkoda tylko że zlikwidują KSOS

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co z dojazdem do Szpitala Uniwersyteckiego

  P (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  A co z dojazdem do Szpitala Uniwersyteckiego karetek i pacjentów dojeżdżających na zabiegi i wizyty. Jeżdżę tam co drugi dzień na zabieg hemodializy (ratujące życie) właśnie przez Rondo...rozwiń całość

  A co z dojazdem do Szpitala Uniwersyteckiego karetek i pacjentów dojeżdżających na zabiegi i wizyty. Jeżdżę tam co drugi dzień na zabieg hemodializy (ratujące życie) właśnie przez Rondo Grzegórzeckie. Już teraz w niektóre dni jest horror a co będzie w przyszłości??zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to ma być ..?

  betyy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Kto wydaje takie bzdurne pozwolenia wszędzie beton ,i korki co raz to większe, ,!!!...żaden urząd Marszałkowski, niech sobie zostanie tam gdzie jest .!!!... nie che patrzeć z okna na biurowiec...rozwiń całość

  Kto wydaje takie bzdurne pozwolenia wszędzie beton ,i korki co raz to większe, ,!!!...żaden urząd Marszałkowski, niech sobie zostanie tam gdzie jest .!!!... nie che patrzeć z okna na biurowiec tylko na Wawel, taka była umowa .....!!! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Umowa

  DziadzioTomek

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Jeżeli gwarantowała Ci paczenie wieczyste to zaskarż obiecującego.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Beton

  Lurek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Kraków Majchrowskiego: miasto betonu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czas na nowego prezydenta

  Wladek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 4

  Czekam aż Gibała zostanie prezydentem i zacznie zarządzać tym miastem sensownie


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Plusuję

  woytas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  mam taką nadzieję, że w końcu ten sjam odejdzie i przyjdzie ktoś, kto ma dobre i nowoczesne pomysły.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Słusznie

  Sylwi222 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Też jestem za młodym prezydentem z energią i pomysłami. Pytanie czy uda się rozwalić układy układziki w krakowie. Jakby Gibala przeszedl to bylby niezly szok ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Piszmy krytykujmy teraz gdy wszystko zaklepane zezwolenia wydane

  Ciekawe gdzie byli piszacy gdy powstawały (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  plany i dziennikarze zeby protestowac przed wydaniem zezwolen? GFDZIE BYLI RADNI (tak tylko pytam bo wiadomo oni prezydentowi kazdy beton zaklepia)? Moze napiszecie co tam kolejnego w planach...rozwiń całość

  plany i dziennikarze zeby protestowac przed wydaniem zezwolen? GFDZIE BYLI RADNI (tak tylko pytam bo wiadomo oni prezydentowi kazdy beton zaklepia)? Moze napiszecie co tam kolejnego w planach tajnych, aby cos oprotestowac przed wydaniem zezwolen? Przeciez jakies plany o rezygnacji z palacu przy Grzegorzkach byly, gdzie byli radni i inni decydenci. Ech dodrze ze jestem stary i jakos te pare lat w betonie przezyje, ale z** mlodycvh mieszkanców, ktorzy beda mieszkac prawie jak w slumsach. Albo Kraków opustoszeje i stanie się jednym szkieletorem jak outsourcing sie wyniesie z biurowców.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Protestujący do robót publicznych

  DziadzioTomek

  Zgłoś naruszenie treści

  Jakie protesty. Co mają do powiedzenia mieszkańcy. Mieszkańcy którzy są najemcami jak im się tam nie podoba to mogą najwyżej poszukać sobie innego dogodnego im mieszkania. Natomiast mieszkańcy...rozwiń całość

  Jakie protesty. Co mają do powiedzenia mieszkańcy. Mieszkańcy którzy są najemcami jak im się tam nie podoba to mogą najwyżej poszukać sobie innego dogodnego im mieszkania. Natomiast mieszkańcy będącymi właścicielami gruntu wybrali radnych dzielnicowych oraz miejskich aby reprezentowali ich interesy w tych sprawach i do nich pretensje a może sąd o niedotrzymanie obietnic wyborczych.
  Zgadzam się z Tobą jak tylko Unia zagarnie Ukrainę te wszystkie biura przeniosą się tam a w krakówku pozostaną do_cenci z pretensjami o podwyżek. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Miastro w ogole chcve aby ludzie latali

  dddd (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  a tlko ci z zezwoleniam o prez. mogli jezdzic, niedlugo i na tramwaj trzeba bedzie przepustę,

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce