https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zaczyna brakować leku dla chorych na COVID-19. "Mamy do dyspozycji jeszcze ok. 100 fiolek"

Bartosz Dybała
Lukasz Gdak
Szpitale alarmują, że kończy im się lek Remdesivir, który pomaga zakażonym koronawirusem. Szczególnie tym, którzy chorobę przechodzą najciężej. - Obecnie mamy do dyspozycji jeszcze ok. 100 fiolek tego leku, a w samym tylko październiku, czyli przez kilka dni, zużyliśmy ich już dokładnie tyle - informują w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Kiedy szpitale mogą liczyć na dostawy leku?

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

Koronawirus uderzył jesienią ze zdwojoną siłą. Małopolska bije kolejne, niechlubne rekordy zakażeń i zgonów z powodu COVID-19. W szpitalach zaczyna brakować nie tylko łóżek dla chorych z koronawirusem i personelu, ale również leku Remdesivir, który pomaga zakażonym groźnym wirusem. Takie głosy dobiegają z placówek w całej Polsce, również z Krakowa.

- Obecnie mamy do dyspozycji jeszcze ok. 100 fiolek tego leku, a w samym tylko październiku, czyli przez kilka dni, zużyliśmy ich już dokładnie tyle. W tym momencie problemem są wyczerpujące się zapasy oraz brak możliwości zrealizowania dostawy, ponieważ leku brakuje w całej UE - mówi nam Maria Włodkowska, rzecznik prasowy SU.

O tym, któremu pacjentowi z COVID-19 podaje się ten lek, decyduje każdorazowo lekarz, dobierając terapię indywidualnie do chorego. Nie każdy zakażony koronawirusem go przyjmuje. - Remdesivir to lek przeciwwirusowy, który był m.in. wykorzystywany do leczenia choroby ebola - podkreśla Włodkowska.

Preparat przeznaczony do podawania dożylnego nie jest dostępny w sprzedaży, a do poszczególnych państw członkowskich UE trafia z przetargów unijnych. O ile w miesiącach letnich jego ilość w rodzimych szpitalach była wystarczająca, Polska swój zapas przeznaczony na wrzesień wyczerpała przed końcem tego miesiąca. W efekcie lek otrzymują obecnie tylko ci pacjenci, którzy już rozpoczęli terapię z jego zastosowaniem, a dla tych nowych chorych już go nie ma.

W odpowiedzi na alarmującą sytuację Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w czwartek 8 października zdobędzie kolejne 420 dawek leku dla oczekujących pacjentów. Tego samego dnia Komisja Europejska miała podpisać umowę z amerykańskim producentem remdesiviru na jego dostawy do krajów członkowskich UE. Dopiero wtedy Polska może zakontraktować kolejne dostawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska