https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zakaz dla kopciuchów jest zgodny z prawem

Amadeusz Calik
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił wczoraj dwie skargi, a dwie oddalił - na uchwałę sejmiku województwa małopolskiego zakazującą palenia w tzw. kopciuchach.

Uchwałę, która 1 lipca wprowadziła zakaz instalowania pieców najgorszej jakości, zaskarżyły dwie osoby posiadające piece węglowe i dwie firmy handlujące opałem w Krzeszowicach i Trzebini.

Joanna Gajowska, pełnomocnik skarżących, miała wątpliwości, czy uchwała została wydana w dobrym trybie. Według jej klientów ograniczanie praw i nakładanie obowiązków na obywateli nie powinno być możliwe w drodze wydania aktu prawa miejscowego, czyli uchwały sejmiku wojewódzkiego. Powinno się to stać w drodze ustawy. Prawniczka zakwestionowała wiele zapisów uchwały, podkreślając m.in., że jest ona niezgodna z prawem budowlanym.

Wczoraj sędzia WSA Mirosław Bator stwierdził, że uchwała jest zgodna z prawem i zarzuty skarżących są bezpodstawne. - Władze samorządowe mają prawo wprowadzać regulacje mające na celu ochronę zdrowia mieszkańców - zauważył. - Przecież różne regiony Polski mierzą się z różną skalą zanieczyszczenia powietrza i władze lokalne muszą mieć możliwość reagować na nie w adekwatny sposób.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Sędzia mówił także, że oddychanie czystym powietrzem jest konstytucyjnym prawem wszystkich obywateli.

Mecenas Joanna Gajowska stwierdziła, że poczeka na pisemne uzasadnienie wyroku. - Wtedy moi klienci podejmą decyzję, czy będą składali skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego - mówiła.

Zadowolenia z postanowienia sądu nie ukrywał Filip Szatanik, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego. - To jest bardzo dobra wiadomość dla Małopolan - mówił. - Skutki uchwały odczujemy za kilka lat. Paleniska węglowe zaczną znikać, a my będziemy oddychać czystym powietrzem.

Cieszyli się też przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). - Interes społeczny wygrał! Zdrowie ludzi okazało się ważniejsze. Czekaliśmy na tę decyzje od bardzo dawna. Taka uchwała jest potrzebna nie tylko w naszym województwie. Czekamy na nią także w innych regionach - mówił Andrzej Guła, prezes PAS.

Do roku 2023 wszyscy Małopolanie, którzy ogrzewają domy piecami węglowymi, będą musieli wymienić je na nowe, niskoemisyjne. Uchwała zabrania również stosowania mułów i flotów węglowych.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krk
czy sąd też zajmie się trucicielami z zachodu którzy albo powietrzem albo podłymi produktami kopalń dewastują zdrowie i życie mieszkańców Krakowa. To jest notoryczny problem nawiewu zanieczyszczeń z zachodu, jeśli na śląsku lubią smród to niech tak będzie ale dla czego mają cierpieć inni ludzie ?
G
Gość
ale całkowicie się nie da. warto by zachować możliwość wjazdu prywatnym autem do centrum, za opłatą oczywiście. np. 50 zł za jeden wjazd. czasami jest potrzeba np. przewiezc coś cięzkiego...
ś
św.NH
Wygaście jeszcze ruch samochodowy Łęg i Skawinę!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska