https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Kraków. Zakończył się pierwszy etap naboru do przedszkoli. Prawie 900 dzieci się nie zakwalifikowało

Małgorzata Mrowiec
Andrzej Banaś
Rodzice najmłodszych krakowian poznali już wyniki rekrutacji do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2023/2024. Oferta dla kandydatów na przedszkolaków obejmowała tym razem 17 825 miejsc. Prawie 900 dzieci nie dostało się do przedszkoli, które wybrali dla nich rodzice. Największe oblężenie przeżywały placówki w Podgórz, a dokładniej w Płaszowie i w rejonie Rybitw.

W samorządowych przedszkolach przygotowano dla dzieci 17 335 miejsc, a w oddziałach przedszkolnych w samorządowych szkołach podstawowych - 490 miejsc. W rekrutacji elektronicznej wzięły także udział 22 przedszkola niesamorządowe (21 publicznych i jedno niepubliczne), w których na chętnych czekało ponad 2,1 tys. miejsc. Nabór za pośrednictwem elektronicznego serwisu rekrutacyjnego dotyczył w sumie 19 961 miejsc.

Rodzicie potencjalnych przedszkolaków złożyli i potwierdzili natomiast 19 894 podań. W wyniku rekrutacji zakwalifikowano do przyjęcia 19 tys. dzieci. Pozostałych prawie 900 małych kandydatów nie dostało się tam, gdzie chcieli je posłać rodzice.

Listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostały wywieszone w piątek (21 kwietnia). Po zakończeniu rekrutacji elektronicznej w samorządowych przedszkolach i szkołach podstawowych pozostało 735 wolnych miejsc. Dodatkowo w przedszkolach niesamorządowych, które brały udział w elektronicznej rekrutacji, nadal 226 miejsc jest wolnych. Łącznie więc na terenie Krakowa po zakończeniu podstawowego etapu rekrutacji pozostaje 961 wolnych miejsc.

- W latach wcześniejszych okazywało się, że rodzice około pół tysiąca dzieci nie potwierdzali woli posłania dziecka do przedszkola i na te miejsca w trybie rekrutacji uzupełniającej przyjmowane były dzieci, które nie dostały się w rekrutacji podstawowej - zaznaczają też urzędnicy krakowskiego magistratu.

Gdzie najwięcej chętnych?

W tym roku najwięcej podań na jedno miejsce złożono w:

  • Przedszkolu nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Podgórze) - 1,67
  • Przedszkolu nr 27 w Zespole Szkół nr 2 (ul. Goszczyńskiego 44, Podgórze) - 1,65
  • Przedszkolu nr 52 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 21 (ul. Golikówka 52, Podgórze) - 1,46.

Z kolei przedszkola z największą liczbą niezakwalifikowanych to:

  • Przedszkole nr 11 (ul. Saska 11, Podgórze) - 60
  • Przedszkole nr 34 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 (ul. Myśliwska 64, Podgórze) - 58
  • Przedszkole nr 58 (ul. Skośna 2, Dębniki) - 50.

Jeśli chodzi o nowe miejsca dla przedszkolaków, to w ofercie rekrutacyjnej na nadchodzący rok znalazły się nowe oddziały Samorządowego Przedszkola nr 187 w II lokalizacji na osiedlu Piastów 71 (125 miejsc).

Teraz potwierdzanie woli przyjęcia, od 25 maja rekrutacja uzupełniająca

Do 9 maja rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia powinni potwierdzić wolę ich zapisu do przedszkoli lub szkół, do których się dostały. Niedopełnienie tego obowiązku w terminie jest równoznaczne z rezygnacją i zwolnieniem miejsca dla innego dziecka.

Miejsca zwolnione zostaną udostępnione w rekrutacji uzupełniającej, która będzie prowadzona od 25 maja do 5 czerwca.

Lista wolnych miejsc zostanie opublikowana na stronie internetowej krakow.formico.pl 10 maja o godz. 12 - czyli po zakończeniu potwierdzania woli przyjęcia przez rodziców dzieci zakwalifikowanych.

Rekrutacja w liczbach

Jak przekazuje Urząd Miasta, liczba dzieci w wieku przedszkolnym urodzonych w Krakowie kształtuje się następująco (są to dane Głównego Urzędu Statystycznego):

  • 2017 r. - 9170
  • 2018 r. - 9410
  • 2019 r. - 9454
  • 2020 r. - 9054.

Jak zwracają uwagę urzędnicy, w rekrutacji elektronicznej za pośrednictwem serwisu Formico uczestniczy coraz więcej przeszkoli niesamorządowych - w tym roku przystąpiło do niej 21 spośród 108 przedszkoli publicznych i tylko jedno ze 188 przedszkoli niepublicznych.

Finlandia członkiem NATO

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysiu
Warto napisać o absurdalnych kryteriach naboru do przedszkoli i jak niektórzy rodzice kombinują żyjąc na kocią łapę udając samotną matkę lub ojca, przedstawiają lewe zwolnienia lekarskie z niepełnosprawnością. Takie życie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska