FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

Wręczanie świadectw szkoły zorganizowały w reżimie sanitarnym. Uczniowie i rodzice odbierają je np. przed szkołą, w drzwiach placówki albo nawet będą to mogli zrobić przez cały lipiec w sekretariacie. Zrezygnowano z uroczystych pożegnań przed wakacjami. Obowiązują maseczki i zachowanie dystansu społecznego.
- Przyszło bardzo dużo dzieci, 90 procent uczniów. I widać, że czekali na ten dzień, wszyscy stęsknieni - mówi nam Magdalena Mazur, dyrektor krakowskiej Szkoły Podstawowej nr 12. O zapowiedzi premiera, że od września uczniowie wrócą do szkół, mówi, że to "radosna nowina".
W krakowskich podstawówkach i szkołach ponadpodstawowych naukę kończy w tym roku ponad 100 tysięcy dzieci i młodzieży, w tym w samorządowych szkołach około 78 tysięcy uczniów.
- Formy zakończenia roku były w szkołach bardzo różne. Niektóre zdecydowały się przeprowadzić spotkania w sposób rotacyjny, dzieląc na klasy czy grupy całą społeczność szkolną. Inni wymyślili takie rozwiązanie, żeby przenieść zakończenie roku na wrzesień i wtedy wręczyć uczniom świadectwa. W jeszcze innych szkołach świadectwa odbiorą rodzice i nie było żadnego zakończenia. Kilka szkół zdecydowało się na to, żeby przeprowadzić zakończenie roku zdalnie, w internecie, a dokumenty będą do odebrania indywidualnie – mówi dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Ewa Całus.
Jak się okazuje, na nietuzinkowy pomysł wpadli nauczyciele Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Szkoła dla każdego ucznia miała niespodziankę. „Aby podkreślić odmienność tego roku szkolnego, przygotowaliśmy dla każdego z Was nietypową nagrodę, którą dołączymy do świadectwa – dwie maseczki: z logo szkoły i zapisem nutowym” – taką informację otrzymała młodzież przed końcem roku. „Mamy nadzieję, że będziecie z nich korzystać dla swojego bezpieczeństwa, a potem zostaną pamiątką po dziwnym roku szkolnym 2019/2020” - podkreślano.