https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Krakowiacy” śpiewają i tańczą od siedemdziesięciu lat. Jubileuszowy koncert w Nowohuckim Centrum Kultury

AP
Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” świętuje w tym rok 70-lecie działalności. Tradycyjny, grudniowy koncert zespołu w Nowohuckim Centrum Kultury - promujący polską kulturę ludową w formie suit i obrazków scenicznych z różnych regionów kraju, ze szczególnym uwzględnieniem folkloru Krakowa i Ziemi Krakowskiej - miał jubileuszowy charakter.

FLESZ - Pandemia nie zwalnia tempa

od 16 lat

Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” powstał w 1951 roku. Wszystko zaczęło się od XII sesji Rady Kultury i Sztuki w 1950 roku, na której zalecano „łamanie i przezwyciężanie schematów, banałów i nudy w pracy”, a jako panaceum radzono „odważnie sięgać do postępowych tradycji kultury polskiej”. Było to inspiracją do powstania pierwszej, liczącej 35 osób grupy o nazwie „Robotniczy Zespół Pieśni i Tańca Branżowych Spółdzielni Pracy w Krakowie”, którą szybko zaczęto nazywać po prostu „Krakowiakami”.

Pierwszy koncert zespołu odbył się 30 kwietnia 1951 r. w Teatrze Studio w Krakowie przy ul. Skarbowej. W 1958 roku „Krakowiacy” ruszyli w świat, promując polską kulturę ludową i polskie tradycje i zwyczaje. Przez kolejne lata w „Krakowiakach” śpiewała i tańczyła młodzież oraz osoby dorosłe ze wszystkich środowisk Krakowa. Zespół uczestniczył i uczestniczy obecnie w wielu inicjatywach artystycznych, a także w największych uroczystościach organizowanych w mieście.

Kolejnym ważnym punktem w historii zespołu był 1990 rok, kiedy powstał Ośrodek Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, pod szyldem którego działają zespoły i grupy dla osób w różnym wieku chcących tańczyć, śpiewać i rozwijać się artystycznie – dodatkowe informacje o ośrodku można znaleźć tutaj. W 2007 roku prezydent Krakowa odznaczył Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” medalem „Honoris Gratia” za zasługi dla miasta.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
My tu w ,,kajdanach "a im sie w 1951 śpiewać chciało.I pewnie nawet żadnego lgbt w zespole nie bylo...,Oczywiscie gratulacje z okazji rocznicy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska