Z inicjatywy Władysława Klimczaka, w 1986 roku powołano pierwsze i jedyne w Polsce publiczne muzeum fotografii, zajmujące się wyłącznie tym medium. Skupiając wokół siebie profesjonalistów i pasjonatów stworzył prężnie działające Muzeum. Do ostatnich dni życia interesował się sprawami instytucji ciesząc się z sukcesów MuFo.
Urodził się w 1923 r. w Solcu Kujawskim. Z zawodu był ekonomistą i historykiem, natomiast z zamiłowania fotoreporterem i muzealnikiem. W czasie okupacji dokumentował na zlecenie AK proces eksterminacji Żydów. Od 1960 był współpracownikiem „Dziennika Polskiego”.
Od 1961 roku piastował funkcję prezesa Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1972 dyrektora prywatnego Muzeum Historii Fotografii im. Władysława Bogackiego.
„Był inicjatorem comiesięcznych zebrań członków Towarzystwa Fotograficznego, spotkań, w których uczestniczyli miłośnicy sztuki fotograficznej, często późniejsi zawodowcy i artyści. Obrady przy świecach prowadzone były energicznie i ze swadą, bo jedną z zalet Władysława Klimczaka była umiejętność snucia ciekawych opowieści o historii i dokumentach, fotografiach i technice ich wykonania. Na spotkaniach prezentowano zdjęcia, które Prezes oceniał surowo i wnikliwie pod względem technicznym, nie biorąc pod uwagę znajomości czy stosunków towarzyskich” - przypomina Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo) w opublikowanym biogramie Władysława Klimczaka.
W 1986 roku to z jego inicjatywy powołano pierwsze i jedyne w Polsce publiczne muzeum fotografii. „Skupił wówczas wokół siebie grupę profesjonalistów i pasjonatów, którzy pod jego dyrekcją zbudowali prężnie działające Muzeum. Aktywnie pracował, budując pierwsze muzealne kolekcje: fotografii, sprzętu fotograficznego, książek i dokumentów archiwalnych” - wymienia MuFo.
Władysław Klimczak zmarł 9 kwietnia w Wiśniowej koło Dobczyc.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?