Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Festiwal Żydowskiego Teatru. Druga edycja we wrześniu i październiku. Tym razem teatr będzie w internecie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Opowiemy wam sztukę o tym, czym jest dom... Opowiemy wam sztukę i będziemy szczęśliwi, jeśli ktoś weźmie jej kawałek do swojego domu"/ fot. ze spektaklu "Mazagan.Miasto", materiały Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego Teatru
"Opowiemy wam sztukę o tym, czym jest dom... Opowiemy wam sztukę i będziemy szczęśliwi, jeśli ktoś weźmie jej kawałek do swojego domu"/ fot. ze spektaklu "Mazagan.Miasto", materiały Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego Teatru
We wrześniu i październiku odbędzie się druga edycja Krakowskiego Festiwalu Żydowskiego Teatru. Tym razem w innowacyjnej formule, w przestrzeni na styku internetu i teatru.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Krakowski Festiwal Żydowskiego Teatru to nowa inicjatywa na kulturalnej mapie Krakowa. Pierwsza edycja odbyła się w ubiegłym roku. Tegoroczny festiwal, podobnie jak inne wydarzenia kulturalne, stanął przed wyzwaniem edycji pandemicznej. Tak narodził się pomysł przestrzeni na styku świata teatru i internetu, której ideą jest zachowanie istoty teatru, czyli interakcji artystów z widzami.

- Szukamy teatru w przestrzeni internetowej. To eksperyment polegający na próbie odnalezienia formy teatralnej, która powstała na przecięciu teatru i internetu, z jednej strony dzieje się on-line, z drugiej pozostaje teatrem jako medium. - mówi Tanya Segal, założycielka, dyrektor i reżyser krakowskiego Teatru Żydowskiego - Teatru Midraszowego, organizatora Festiwalu. - Tegoroczny festiwal wprawdzie odbędzie się w internecie, jednak nie będzie to jedynie odtworzenie wcześniej nagranych spektakli, a poszukiwanie nowej formy, sztuka, bowiem, zawsze reaguje na rzeczywistość.

Na widzów czekają nie tylko spektakle z ubiegłorocznej edycji, ale także zakotwiczone w nich dyskusje i sesje. Pierwsze wydarzenia odbędą się 10 i 15 września - to dramat "Mazagan. Miasto" Beniamina M. Bukowskiego oraz „Konik Kazimierski” adaptacja sceniczna przedstawienia ulicznego „Tajemniczy Konik z Kazimierza” zrealizowanego we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

"Mazagan. Miasto" to historia średniowiecznego miasta, które przepłynęło trzy oceany. Tej opowieści towarzyszyć będzie spotkanie on-line widzów z twórcami i rozmowa o domu, jego miejscu w budowaniu naszej tożsamości, w kulturze. To także głębokie nawiązanie do aktualnej sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy i pytanie czym dziś stal się dom.

„Konik Kazimierski” to muzyczno-taneczny spektakl nawiązujący do żydowskiej kultury i tradycji, będącej przez wieki nierozerwalną częścią kultury Krakowa.

Założeniem Festiwalu jest przybliżanie żywej, współczesnej kultury żydowskiej poprzez teatr, jak mówi Tanya Segal: - Teatr to forma nauki. Publiczność musi wyjść z teatru nie tylko odmieniona, ale też wyposażona w nowa wiedzę.

Aby wziąć udział w festiwalu, zainteresowani proszeni są o kontakt: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska