https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Holding Komunalny stanie się wehikułem finansowym Krakowa? Takie plany ma nowy prezes tej instytucji

Marcin Banasik
Rozszerzenie działalności holdingu to nie tylko dołączenie nowych spółek. To także nowy sposób zarządzania
Rozszerzenie działalności holdingu to nie tylko dołączenie nowych spółek. To także nowy sposób zarządzania KHK SA
– W biznesie, także tym samorządowym i komunalnym, bardzo ważny jest efekt skali. Krakowskie spółki komunalne są w świetnej sytuacji finansowej. Dzięki funkcjonowaniu w podatkowej grupie kapitałowej udaje się dodatkowo uzyskać lepsze wyniki, niejako efekt synergii. Myślę, że będzie jeszcze lepiej, na pewno będę do tego dążył – mówi Bogusław Kośmider, nowy prezes KHK SA.

Różne warianty powiększenia formuły holdingu

- Aby podtrzymać oraz rozwinąć dobre finansowe trendy w krakowskich spółkach komunalnych warto rozważyć różne warianty powiększenia formuły holdingu. Rozszerzenie może dotyczyć zarówno podmiotów samorządowych jak i zewnętrznych. Będę prowadził zabiegi polityczne i dyplomatyczne, aby do tego doprowadzić bo uważam, że to właściwy kierunek rozwoju. Oczywiście decyzja będzie należała do właściciela KHK SA, czyli miasta reprezentowanego formalnie przez prezydenta – dodaje Kośmider.

Rozszerzenie działalności holdingu to nie tylko dołączenie nowych spółek. To także nowy sposób zarządzania. – Chciałbym, aby holding stał się wehikułem finansowym Krakowa. Już raz tak się zdarzyło – spółka miała środki, siły i możliwości aby podołać budowie jednej z największych inwestycji miejskich w tamtym czasie, czyli Ekospalarni. Z tak doświadczonymi fachowcami w KHK SA oraz w pozostałych spółkach podjęcie się nowych inwestycji w różnych wariantach jest możliwe i pożądane – zaznaczył B. Kośmider.

Większe bezpieczeństwo dla mieszkańców Krakowa

Poszczególne spółki powinny wzajemnie się wspierać w różnego rodzaju działaniach inwestycyjnych. Byłoby to więc nie tylko rozszerzenie organizacyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji wyzwań, jakie niosą – przed takimi spółkami jak nasza – m.in. Zielony Ład czy program Fit for 55, którego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. – do 2030 roku – względem 1990 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Takim wyzwaniom łatwiej sprostać w większym gronie. Zdaniem prezesa KHK SA oznacza to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla mieszkańców Krakowa, także w zakresie cen usług komunalnych.

– W realizacji nowych kierunków działalności KHK SA nie będziemy wyważać otwartych już drzwi. Zamierzam wzorować się na podobnych rozwiązaniach znanych w Europie, działających z powodzeniem grupach gospodarczych w Niemczech i Austrii – stadtwerkach, czyli komunalnych holdingach. Wielokrotnie odwiedzałem oba te kraje i przedsiębiorstwa w nich funkcjonujące. Dominują w nich trzy kierunki: energetyka i samowystarczalność energetyczna miast, realizacja szerokich inwestycji jako wehikuły finansowe, o których już wspominałem oraz realizacja zadań z zakresu smart city. Co ważne, stadtwerki rozwijają się i działają metropolitalnie. Jak podkreśla prezes B. Kośmider te doświadczenia warte są zainteresowania, analizy i dostosowania do naszych, krakowskich warunków.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska