Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Sylwester odwołany. "Najważniejsze jest dla nas obecnie zdrowie i bezpieczeństwo" - mówi Jacek Majchrowski

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W związku z zakazem przemieszczania się obowiązującym w sylwestrową noc krakowski sylwester w przestrzeni miejskiej zostaje odwołany
W związku z zakazem przemieszczania się obowiązującym w sylwestrową noc krakowski sylwester w przestrzeni miejskiej zostaje odwołany Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Po ogłoszonych wczoraj przez Ministra Zdrowia restrykcjach dotyczących zakazu przemieszczania się od godziny 19.00 w Sylwestra, aż do 6.00 w Nowy Rok, Krakowskie Biuro Festiwalowe odwołuje zaplanowane wydarzenia.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

W tym roku miało byś skromnie – bez fajerwerków, znanych artystów i wielkiej fety na Rynku, krakowianie mieli spędzić sylwestrową noc w przestrzeni miejskiej spacerując między artystycznymi instalacjami audiowizualnymi. Wyłonione w ogłoszonym kilka tygodni temu konkursie prace, miały być prezentowane na miejskich placach oraz reprezentacyjnych ulicach i alejach.

W związku z zakazem przemieszczania się wprowadzonym przez rząd od godz. 19.00 w Sylwestra do godz. 6.00 w Nowy Rok wydarzenie zostało odwołane.

– Zdecydowaliśmy się jako jedyne w Polsce miasto na organizację zupełnie innej formuły wspólnego, symbolicznego żegnania Starego Roku i witania Nowego Roku, ale ze względu na „narodową kwarantannę”, musimy zrezygnować z prezentowania w przestrzeni miasta zaplanowanych instalacji artystycznych. Nie chcemy, by mieszkańcy Krakowa spotykali się tłumnie w godzinach, w których będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Najważniejsze jest dla nas obecnie zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich – poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Instalacje zobaczymy dopiero w 2021 roku, gdy reżimy sanitarne zelżeją. - O planowanej dacie prezentacji instalacji powiadomimy stosownym komunikatem – komentuje Krakowskie Biuro Festiwalowe.

31 grudnia i 1 stycznia w całym mieście miało stanąć 11 instalacji artystycznych. 10 spośród nich zostało wyłonionych w ogłoszonym w listopadzie konkursie. Na Rynku Głównym miała stanąć największa z nich – Brama Otwarta. Przez ten niepowtarzalny i monumentalny portal mieszkańcy miasta i jego goście mieli niemal dosłownie wkroczyć w Nowy Rok.

– Formuła miała wspomóc krakowskich artystów i to się udało. Prace nad instalacjami są już na tyle zaawansowane, że mieszkańcy je zobaczą. Artyści przygotowali już szczegółowe projekty, zamówili materiały i przygotowali wizualizacje, dlatego zdecydowaliśmy, że pokażemy je w przyszłym roku, kiedy znów będzie można wspólnie spotykać się w przestrzeni miejskiej. Kiedy to nastąpi, obecnie nie wiemy, jednak do tego projektu na pewno wrócimy w 2021 roku – zapewnia Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska