Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szancerowie byli związani z Krakowem i Oświęcimiem
Elizabeth Szancer to krewna urodzonego w 1902 roku w Krakowie ilustratora, która na stałe mieszka w Nowym Jorku. Wraz z mężem odwiedziła niedawno Oświęcim.
- Spotkanie było okazją nie tylko do rozmowy na temat twórczości Jana Marcina Szancera i jego wpływu na świat przedwojennej i powojennej sztuki. Szancerowie poznali też wielowiekowe dzieje Oświęcimia, w tym jego żydowskiej społeczności, która przez niemal pół tysiąclecia tworzyła miasto - podkreśla Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu.
Przed wybuchem II wojny światowej połowę mieszkańców Oświęcimia stanowili żydzi. Wojnę przeżyli tylko nieliczni. Ich historię upowszechnia dziś Muzeum Żydowskie Oszpicin, które m.in. zobaczyli goście ze Stanów Zjednoczonych. Odwiedzili również synagogę Chewra Lomdej Misznajot i cmentarz żydowski, w także dom Szymona Klugera – ostatniego żydowskiego mieszkańca miasta. Dziś mieści się tam muzealna klubokawiarnia Café Bergson, która jest również spotkań z kulturą i miejscem promowania najlepszej literatury, także wśród dzieci i młodzieży.
- Współpracujemy z licznymi wydawnictwami, organizujemy spotkania autorskie, a także inicjatywy promujące czytelnictwo wśród najmłodszych. Promujemy przy tym polskich autorów, twórców sztuki i dobry design. Myślę, że Jan Marcin Szancer byłby dumny z naszej działalności – zauważa Kuncewicz i serdecznie zachęca do odwiedzin placówki.
Przyjaciel i współpracownik Jana Brzechwy
Na bajkach, do których ilustracje tworzył Jan Marcin Szancer, wychowywały się kolejne pokolenia Polaków. Było ich blisko 300, w tym Jana Brzechwy, którego grafik był przyjacielem i współpracownikiem. Ilustracje jego autorstwa zna każdy kto choć raz miał w ręce "Akademię Pana Kleksa” czy bardzo popularnego kiedyś wśród dzieci “Świerszczyka”. Od 1951 roku był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zmarł w 1973 roku w Warszawie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Hajduki z Oświęcimia skończyły 55 lat. Taniec i muzyka łączą w zespole pokolenia
- Zbiórka po tragicznym wypadku pod Oświęcimiem. Ogłosił ją 13-letni strażak
- Rock Reggae Festival obchodzi 18. urodziny! Znów będzie czadowo! A tak było! Zdjęcia
- Dożynki w Grojcu. Była tradycyjna ceremonia i udana zabawa. Zdjęcia
- Święto Plonów w Bobrku i Gorzowie w gminie Chełmek. Uroczyste ceremonie dożynkowe
- Piknik wojskowy w Polance Wielkiej. Działo się WIDEO
