Średnia cena piwa będzie szła w górę

15 stycznia tego roku zakończyła się kadencja Marka Lasoty na stanowisku dyrektora Muzeum AK. O tym, kto go zastąpi zadecyduje komisja konkursowa.
Jeszcze w grudniu prezydent Krakowa - organizatorem Muzeum AK są Gmina Kraków i Województwo Małopolskie - przedłożył do resortu kultury wniosek o powołanie Marka Lasoty w trybie pozakonkursowym na kolejną - trzyletnią - kadencję. Jednak magistrat nie uzyskał na to zgody ministra Glińskiego, a Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę rekomendującą ogłoszenie konkursu na stanowisko.
Aby zostać dyrektorem Muzeum AK trzeba wykazać się, m.in. zdolnościami menedżerskimi oraz organizatorskimi, a także umiejętnością zarządzania zespołami ludzkimi i nawiązywaniem dobrych kontaktów interpersonalnych. Trzeba znać język angielski i wiedzieć jak pozyskać środki dla instytucji, w tym z funduszy europejskich i mecenatu prywatnego. Kandydat powinien przedstawić koncepcję finansowania działalności muzeum i jego przyszłej działalności programowej oraz sposobu zarządzania zasobami ludzkimi. Kandydaci na stanowisko dyrektora Muzeum AK mogą się zgłaszać do 20 kwietnia.
Zakończenie konkursu przewidywane jest na sierpień. "Ostateczną decyzję w sprawie powołania wyłonionego w konkursie kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum oraz szczegółów dotyczących warunków zatrudnienia, podejmie Prezydent Miasta Krakowa po uzgodnieniu z Województwem Małopolskim" - głosi regulamin konkursu. 1 października nowy dyrektor powinien objąć swoje stanowisko. Zostanie on powołany na okres od 3 do 7 lat – zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Do czasu wyłonienia następcy obowiązki dyrektorskie w Muzeum AK będzie sprawował Marek Lasota, jednak - jak informuje magistrat - nie dłużej niż do 15 stycznia 2024 r.
Muzeum AK oficjalnie zainaugurowało swoją działalność 27 września 2000 r., w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, a na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa z września 2001 r. uzyskało patrona: w osobie generała Emila Fieldorfa „Nila”.
W 2011 r. zakończyły się prace przy modernizacji budynku i adaptacji przestrzeni dawnej Twierdzy Kraków do potrzeb ekspozycyjnych oraz gromadzenia zbiorów. Unowocześnianie budynku muzeum pochłonęło 30 mln zł. Działalność statutowa muzeum polega na gromadzeniu, opracowywaniu, restaurowaniu, magazynowaniu i udostępnianiu unikatowych zbiorów związanych z Armią Krajową. Instytucja prowadzi także szeroko pojętą działalność dydaktyczną i popularyzatorską.
Na pierwszą wystawę w nowoczesnej placówce Muzeum AK zaprosiło 27 września 2012 r. Niemal cała kolekcja powstała w efekcie gromadzenia pamiątek kombatantów przekazywanych w formie darów. Wśród najważniejszych obiektów znalazły się m.in. mundur gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego czy pamiątki po patronie muzeum - gen. Emilu Fieldorfie „Nilu.
Marek Lasota został dyrektorem krakowskiego muzeum 15 stycznia 2017 r., w drodze konkursowej. Wcześniej Marek Lasota był związany z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, którego był dyrektorem, był także miejskim radnym (z tej funkcji zrezygnował, obejmując stanowisko dyrektora Muzeum AK, a także kandydatem PiS na prezydenta Krakowa w 2014 roku).
- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II