Kultura w Budżecie Obywatelskim Małopolski. Mieszkańcy mogą oddać głos na koncerty, warsztaty lub festiwale

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W tym roku Małopolanie mają do dyspozycji 12 milionów złotych i 234 zakwalifikowanych projektów, najwięcej z dziedzin sportu i kultury.
W tym roku Małopolanie mają do dyspozycji 12 milionów złotych i 234 zakwalifikowanych projektów, najwięcej z dziedzin sportu i kultury. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Blisko 50 projektów spośród 234 przyjętych do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Małopolski dotyczy szeroko pojętej kultury, w tym cyklu koncertów, festiwali, warsztatów artystycznych czy działań z zakresu dziedzictwa i tradycji regionów. Najciekawsze z nich może wybierać każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat.

FLESZ - Minimalna płaca w górę

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Małopolski 2021. To 5. edycja programu, w ramach którego mieszkańcy województwa swoimi głosami decydują o zagospodarowaniu środków z Budżetu Województwa Małopolskiego. W tym roku Małopolanie mają do dyspozycji 12 milionów złotych i 234 zakwalifikowanych projektów, wśród których prym wiodą zadania dotyczące sportu i kultury.

To wynika z potrzeb ducha i ciała - komentuje Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. - Wydaje się, że ten trudny okres pandemii w dużej mierze ukierunkował obywateli, przyczynił się do tego, w którą stronę szły pomysły Małopolan zgłaszane jako projekty w Budżecie Obywatelskim. Widzimy w nim, jak ograniczone przez długi czas aktywności związane z ruchem, rekreacją i sztuką odzwierciedlają się w największej liczbie zgłoszeń dotyczących sportu i właśnie kultury

- mówi.

Każdy może oddać jeden głos. I choć łącznie w programie znalazły się 234 projekty, w praktyce można wybierać spośród zadań zgłoszonych w ramach jednego z sześciu subregionów - Krakowa, Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, czyli gmin tzw. obwarzanka krakowskiego, Małopolski Zachodniej, Subregionu Podhalańskiego, Tarnowskiego i Sądeckiego. O wyborze subregionu decyduje miejsce zamieszkania.

I tak w Krakowskim Obszarze Metropolitarnym można zagłosować przykładowo na cykl koncertów "Muzyka i światła", podczas którego mieszkańcy powiatów krakowskiego i proszowickiego będą mieli okazję wziąć udział w koncertach muzyki klasycznej połączonych z pokazami świetlnymi wyreżyserowanymi starannie do muzyki wykonywanej na żywo. W Małopolsce Zachodniej mieszkańcy mogą oddać głos na Małopolski Festiwal Chóralny, natomiast w Subregionie Tarnowskim m.in. na plenerowe kino, Festiwal 5 Kultur czy wydarzenia łączące muzykę, śpiew i taniec.

W subregionie Sądeckim z kolei zakwalifikowany został m.in. projekt "Gwiazdy w Limanowej", który zakłada zaproszenie na limanowską scenę wykonawców muzyki rozrywkowej i elektronicznej. W tym subregionie przyjętych zostało też kilka projektów związanych z lokalnym dziedzictwem i tradycją. Podobnie jest w subregionie Podhalańskim, gdzie zagłosować można na warsztaty związane z tożsamością i regionem, spotkanie 7 kultur pogranicza, a także cykl wydarzeń teatralnych czy warsztaty kreatywne dla młodzieży "Pociąg do kultury".

Jeśli chodzi o zadania kulturalne w subregionie Kraków, to przede wszystkim mieszkańcy życzą sobie koncertów, przedstawień, animacji, które będą zachęcać do wyjścia z domu, żebyśmy mogli wspólnie korzystać z naszego dorobku kulturalnego, mało tego - pokazywać go także na zewnątrz

- dodaje Iwona Gibas.

Wśród zadań, na które można zagłosować w Krakowie, znajduje się m.in. Festiwal Muzyki Kameralnej i Klawesynowej. To projekt zakładający cykl siedmiu koncertów w kościele kapucynów z udziałem uznanych twórców, w ramach którego zaprezentowane zostaną nieznane dzieła kompozytorów. Przedstawienie kompozycji dawnych mistrzów oraz współczesnych kompozytorów polskich i obcych w ramach cyklu koncertów zagranych w kościelnych wnętrzach zakłada również projekt "Muzyka i Sacrum". Jego celem jest przybliżenie muzyki poważnej mieszkańcom Krakowa bez względu na możliwości finansowe i mobilność. Z zakresu muzyki, ale połączonej z tańcem, jest z kolei aktywizujący pasjonatów tych dziedzin w każdym wieku darmowy cykl warsztatów musicalowych "Przebudzenie pasji - musical filmowy" oraz Małopolski Festiwal Taneczno-Musicalowy.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną profesjonalne i amatorskie zespoły taneczne z całego regionu. Zrealizowane będą spektakle musicalowe, których tematem przewodnim będzie tematyka ekologiczna, a także nawiązanie do tradycji i dziedzictwa kulturowego Małopolski

- czytamy w opisie zadania.

Mieszkańcy Krakowa mogą też zagłosować na projekt związany z historią i dziedzictwem podkrakowskich wsi znajdujących się obrębie miasta - Łagiewnik i Borku Fałęckiego, którego efektem będzie m.in. wystawa w podgórskim oddziale Muzeum Krakowa, czy też inicjatywę zakładającą stworzenie Muzeum Miejsca - wystawy „Życie codzienne w dawnym Zakładzie psychiatrycznym w Kobierzynie".

Głosować można na trzy sposoby - elektroniczne, korespondencyjnie lub wrzucając kartę do głosowania do jednej z 19 urn na terenie Małopolski. Głosowanie potrwa do 14 czerwca 2021 roku, a wyniki zostaną ogłoszone 22 października.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie