Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalne hity nadchodzącego tygodnia. Jak ciekawie spędzić wolny czas

magdalena Huzarska-Szumiec
Koncert Wyspiański
Koncert Wyspiański materiały prasowe
Sezon teatralny rozkręca się w najlepsze. Już dziś będziemy mogli zobaczyć pierwsze premierowy spektakl w Teatrze im. J. Słowackiego. Czeka nas też kolejna nowość w Teatrze Ludowym. Jednak to literatura opanuje w nadchodzącym tygodniu Kraków. A stanie się to za sprawą Festiwalu Conrada

Wyspiański. Koncert

Teatr im. J. Słowackiego zaprasza na muzyczną konfrontację z wyobraźnią Stanisława Wyspiańskiego. Koncert stworzony przez twórców głośnego spektaklu „Do dna” - Ewę Kaim i Włodzimierza Szturca, z muzyką Stanisława Radwana, Zygmunta Koniecznego, Wojciecha Kilara i Dawida Suleja Rudnickiego, ma według twórców stać się esejem teatralnym, w którym widz dostaje możliwość odmiennego spotkania z fragmentami „Wesela”, „Wyzwolenia”, „Akropolis”, „Powrotu Odysa” i „Studium o „Hamlecie””.

Mały Staś zabiera nas w podróż po brzmieniach i obrazach dramatycznych Wyspiańskiego. Dziecięcą wyobraźnią otwiera świat dojrzałego już autora. Wydobywa tony mocne, społecznie zaangażowane, jak i te głęboko intymne. Poszukuje brzmień płynących ze źródeł świata, który dzisiaj słyszymy i widzimy - nienawiści, wyzwolenia, krzyku, ukojenia…

Scenografia i kostiumy zaprojektował Mirek Kaczmarek, choreografią zajął się Maćko Prusak. Na scenie zobaczymy takich aktorów jak: Dominika Bednarczyk, Ewelina Cassette, Agnieszka Judycka, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Mateusz Bieryt, Karol Kubasiewicz, Daniel Malchar, Rafał Szumera, Tytus Grochal (chłopiec grający Stasia).

„Na początku i na końcu czasu”

Na Scenie pod Ratuszem Teatru Ludowego szykuje się w sobotę premiera spektaklu „Na początku i na końcu czasu”. To sztuka współczesnego ukraińskiego dramaturga Pawła Arje, która sięgając do realizmu magicznego opowiada historię rodziny żyjącej w strefie przymusowego wysiedlenia wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu. Jest to ich wybór. Mieszkają w zonie czarnobylskiej, bo nie potrafią mieszkać gdzie indziej. Dla tych ludzi śmiercionośna zona staje się ziemią obiecaną, funkcjonującą poza czasem i przestrzenią. Jest światem czystym, nieskalanym, pierwotnym, ale tak samo jak każdy dziewiczy ląd narażonym na pojawienie się nieproszonych gości. W zderzeniu mieszkańców zony z „posłami, biznesmenami i dyrektorami” autor demaskuje mechanizmy funkcjonowania władzy. Dla elity rządzącej ludzie, którzy oficjalnie nie istnieją, stają się zwierzyną łowną. Przedstawienie wyreżyserowała Katarzyna Deszcz, a scenografię zaprojektował Andrzej Sadowski. Występują: Marta Bizoń, Elżbieta Karkoszka, Juliusz Krzysztof Warunek, Wojciech Dawid Terechowicz, Andrzej Popiel i Michał Sikorski.

Festiwal Conrada

Przez najbliższy tydzień Kraków stanie się miastem literatury i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Idąc przez Rynek, w stronę Pałacu Czeczotka, który od poniedziałku będzie miejscem festiwalowych wydarzeń, powinniśmy co pięć minut spotykać autorów głośnych książek. Spotkania z pisarzami, debaty, dyskusje, lekcje i szkoła czytania, projekcje filmowe, wręczenie Nagrody Conrada za najlepszy debiut ostatniego roku – tak w skrócie przedstawia się program główny festiwalu. Poszczególnym dniom przyporządkowane zostały podczas niego takie pojęcia jak: poprawność, popularność, popęd, populizm, popkultura, popłoch i popyt. Kto i gdzie będzie na te tematy dyskutował, dowiecie się wchodząc na stronę conradfestival.pl.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Obowiązki na zwolnieniu lekarskim. Kiedy ZUS może skontrolować chorego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska