"Na terenie targowiska Tandeta handluje ok. 300 podmiotów gospodarczych. Są to małe rodzinne polskie firmy z którymi kooperują inne polskie rodzinne firmy zarejestrowane i płacące podatki w Krakowie. Szacunkowo dzięki KCHT utrzymanie znajduje ok. 1000 krakowskich rodzin. Firmy te są przeciwwagą dla zagranicznych sieci handlowych, których agresywny ekspansjonizm likwiduje miejsca pracy w małych firmach. Względy fiskalne (podatki i opłaty lokalne) przemawiają za tym, aby rodzinny handel popierany był także przez Gminę Miejską Kraków" - zaznaczyli w uzasadnieniu kupcy.
Kupcy wybudowali nowoczesne hale targowe
Pokrótce przedstawili najbardziej istotne okoliczności w jakich funkcjonuje targowisko Tandeta oraz zamierzenia tamtejszej społeczności kupieckiej na przyszłość. Przypomnieli, że w 1992 r. kupcy handlujący na terenie tymczasowego targowiska rozpoczęli inwestowanie w teren. Przekonują, że to doprowadziło do ożywienia tej enklawy Podgórza dotychczas kojarzonej z nieużytkami i rachityczną zabudową.
"W 2002 r. gmina Kraków wydzierżawiła naszej spółce "Targowisko Tandeta" do 2032 r. Kupcy z własnych środków wybudowali nowoczesne klimatyzowane hale oddane do użytkowania w latach 2005 i 2006 wraz z parkingami - w tym podziemnym - i uporządkowali zrujnowany teren. Wykonano także kanalizację ul. Krzywda - pro publico bono" - zaznaczono w uzasadnieniu.
"Dotychczasowy błotnisty teren i bez infrastruktury stał się atrakcyjny, a w najbliższym sąsiedztwie na terenie będącym własnością Gminy Miejskiej Kraków powstał obiekt handlowy King Square" - dodano.
Droga do zagospodarowania targowiska i terenu wokół Stawu Płaszowskiego
Zdaniem kupców na podkreślenie zasługuje fakt , iż według obowiązującego od dnia 20 stycznia 2012 r. planu zagospodarowania przestrzennego teren targowiska Tandeta przeznaczony jest pod usługi i handel i tylko obiekty do tego przeznaczone mogą powstać na tzw. "starym placu". Nie mogą powstać biurowce, czy osiedle mieszkaniowe.
To dziś najmodniejsze miejsce w Krakowie. Niepowtarzalny kli...
"W Krakowie tylko kupcy naszej Spółki dokonali takiej dużej inwestycji ( 19.000.051 zł wartość brutto) w obcych środkach trwałych. Spółka odprowadza z tytułu czynszu dzierżawnego do kasy Gminy Miejskiej Kraków, 120 924,13 zł brutto miesięcznie" - wyliczają kupcy.
Zaznaczają też: "Wzajemne wspieranie się społeczności kupieckiej i społeczności miasta Krakowa przyniesie obopólne korzyści. Droga do kompleksowego zagospodarowania targowiska Tandeta, jak również terenu wokół Stawu Płaszowskiego, prowadzi przez prywatyzację dzierżawionej nieruchomości".
W projekcie uchwały przygotowanej przez grupę mieszkańców, a dotyczącej wyrażenia przez gminę Kraków zgody na zbycie w trybie bezprzetargowym nieruchomości - targowiska „Tandeta", zaznaczono, że jej wykonanie powierza się prezydentowi Krakowa. Może do tego dojść, jeżeli zgodę wyrażą miejscy radni.
Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?
