Halina Cimer, wicekurator oświaty w Krakowie, odwiedziła Szkołę Podstawową w Łyczanej. Zapoznała się z warunkami nauczania i pracą placówki, o której likwidacji zdecydowała niedawno Rada Gminy Korzenna. Wicekurator spotkała się także z nauczycielami, rodzicami i wójtem gminy Korzenna Leszkiem Skowronem.
Niektórzy rodzice uczniów szkoły w Łyczanej przedstawili swoje argumenty przemawiające za likwidacją placówki. Obecnie uczy się w niej 14 dzieci oraz 9 w oddziale przedszkolnym. Wskazali m.in. na warunki odbiegające od obowiązujących dzisiaj standardów oraz niekorzystne tendencje demograficzne.
Z kolei przeciwnicy likwidacji, którzy już wcześniej listownie apelowali o utrzymanie szkoły, podkreślali, że w kilkuosobowych oddziałach dzieci mają szczególną opiekę, a szkoła jest bardzo bezpieczna. Wójt Leszek Skoron przedstawił Halinie Cimer dane demograficzne, które nie są korzystne dla dalszego funkcjonowania placówki oraz alternatywne rozwiązanie dla nauczania w Łyczanej.
Rodzice, którzy chcieliby żeby ich pociechy dalej uczyły się w maleńkiej szkole, dopytywali o możliwość utrzymania klas I-IV. Okazuje się jednak, że nie ma takiej możliwości. Już kilka lat temu władze gminy Korzenna próbowały takiego rozwiązania, ale nie zostało one przyjęte przez kuratorium.
Wicekurator zapoznała się także z warunkami nauczania w Szkole Podstawowej w Korzennej. Oglądała tam m.in. sale dla dzieci z oddziałów przedszkolnych, szatnie oraz otoczenie szkoły. Interesowała się również możliwością zatrudnienia nauczycieli z SP w Łyczanej w razie jej likwidacji w innych szkołach.
- Poinformowaliśmy, że nie jesteśmy w stanie podać żadnych konkretów dopóty, dopóki dyrektorzy pozostałych szkół nie przygotowują arkuszy organizacyjnych - mówi Bogumiła Cygnarowicz, kierownik referatu oświaty w Urzędzie Gminy w Korzennej.
Halina Cimer podczas odwiedzin w gminie Korzenna nie poinformowała jaki los ostatecznie spotka szkołę w Łyczanej. Do jej likwidacji potrzebna jest pozytywna opinia Kuratorium Oświaty w Krakowie. Ta zgodnie z prawem powinna zostać wydana pod koniec marca.
ZOBACZ KONIECZNIE
FLESZ: Strajk nauczycieli. Egzaminy i matury zagrożone