Przypomnijmy. W ubiegłym tygodniu wójt Lanckorony Tadeusz Łopata zarządził konsultacje społeczne, na których miał zostać przedstawiony projekt uchwały dotyczący wniosku "o nadanie statusu miasta miejscowości Lanckorona".
Prawa miejskie nadaje Rada Ministrów, ale wcześniej samorząd musi wystąpić z wnioskiem do ministra spraw wewnętrznych i administracji za pośrednictwem wojewody. Nie jest to takie proste, mimo że Lanckorona spełnia kryteria wymagane do uzyskania praw miejskich. Ma ponad 2 tys. mieszkańców, z których zdecydowana większość zatrudniona jest poza rolnictwem.
Pod uwagę brane będzie jest przede wszystkim poparcie społeczne dla tej inicjatywy. Tylko z nim gmina mogłaby rozpocząć starania o prawa miejskie. Już wiadomo, że takiej chęci mieszkańcy Lanckorony nie mają. Większość uczestników konsultacji wyraziła negatywną opinię dla tego pomysłu.
Na konsultacje do Gminnego Ośrodka Kultury w Lanckoronie przyszło 80 z dwóch tysięcy mieszkańców. Tylko 67 z nich wypełniło przygotowane uprzednio przez urzędników ankiety. 41 osób było na "nie", a tylko cztery osoby na "tak". Pozostali odpowiadali różnie: część chciała referendum w tej sprawie, a inni napisali w ankiecie, że "nie mają zdania" na ten temat.
W efekcie pomysł "umiastowienia" wsi porzucono.
Na podstawie wyników konsultacji społecznych informuję, iż Urząd Gminy nie będzie podejmował w roku bieżącym żadnych dalszych czynności dotyczących przygotowania wniosku w sprawie przywrócenia praw miasta miejscowości Lanckorona
stwierdził Tadeusz Łopata, wójt gminy.
Głos mieszkańców był dla nas decydujący, czy dalej procedować temat
dodał, a komunikat w tej sprawie opublikowano na portalu urzędu gminy.
Wójt przy okazji zaznaczył też, że tegoroczne podjęcie starań o uzyskanie praw miejskich to efekt inicjatywy mieszkańców z zebrania wiejskiego sołectwa Lanckorona, a nie jego własny. Faktem jest jednak, że wcześniej nie ukrywał, że widzi wiele pozytywów dla Lanckorony, gdyby doszło do tej zmiany. Wśród potencjalnych korzyści wyliczał m.in. szansę na lepszy dostęp do lekarzy, pozyskanie funduszy przeznaczonych tylko dla miast i prestiż.
Kolejne nieudane podejście do zmiany wsi na miasto
To właśnie przez brak poparcia wśród mieszkańców na panewce spaliły poprzednie próby zmiany wsi Lanckorona na miasto. Ponad 10 lat temu projekt ten próbowała zainicjować ówczesna wójt Zofia Oszacka. Kolejną próbę podjęto w 2016 roku, już za kadencji obecnego wójta Tadeusza Łopaty. Zorganizowano w tej sprawie głosowanie we wszystkich pięciu sołectwach gminy. Nie uzyskano wtedy wymaganego poparcia dla tego projektu.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Spytkowice solidarne z Ukrainą. Spotkanie informacyjno-integracyjne z uchodźcami
- Oferty pracy PUP w Wadowicach dla fachowców i niewykwalifikowanych
- Jezioro Mucharskie nadal bez plaży i hoteli. Przepadły unijne miliony
- Małopolsce przybędzie nowe miasto? Już raz mieszkańcy zablokowali ten pomysł
- Premier Morawiecki spotkał się w Stryszowie z wolontariuszami pomagającymi uchodźcom
- Wadowice. Urząd Miejski kupił własną scenę. Burmistrz: wynajem był droższy
FLESZ - Nielegalni emigranci chcą się dostać do Polski
