Z zewnątrz kościół św. Bartłomieja w Łapanowie prezentuje się świetnie. W środku - to niestety ciągle plac budowy.
- W zeszłym roku udało się na szczęście położyć kamienną posadzkę z piaskowca. Wykorzystaliśmy część płyt, które suszyły się po powodzi miesiącami na zewnątrz kościoła. Sporo trzeba było jednak dokupić. Pół Polski zjeździłem, zanim znalazłem takie, które się nadają - mówi ks. Tadeusz Jarzębak.
Od konserwatora wrócił też już ołtarz główny. Parafianie pewnie się zdziwią, bo został pomalowany na zielono, a nie brązowo. W czasie renowacji udało się bowiem odkryć jego pierwotną barwę. Ze zdobytych przez proboszcza pieniędzy można jednak odnowić tylko część ołtarza. Na szczęście Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków przekaże w tym roku 65 tys. zł na dokończenie renowacji pięknych złoceń. Z kolei od Urzędu Marszałkowskiego udało się wywalczyć 24 tys. zł na dokończenie renowacji i malowanie ławek. Prace ruszają już w kwietniu.
- Jak tylko uda się skończyć ławki, wreszcie będzie można odprawiać tutaj msze święte. Widzę, że ludzie już za tym tęsknią - mówi proboszcz, dodając, że do zrobienia jest jeszcze sporo. Trzeba bowiem odnowić polichromie, strop, boczne ołtarze.
- Niestety, biorąc pod uwagę realia finansowe, te prace rozciągną się na kilka lat - mówi Andrzej Cetera, szef tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Fala powodziowa dotarła do Łapanowa w nocy z 16 na 17 maja 2010 roku. Woda zalała centrum miejscowości, dotarła też do obu kościołów, na plebanię i wikarówkę. W nowszej świątyni pw. Redemptor Homini zalane zostały całe podziemia - tu mieściła się kaplica pogrzebowa, piece, a także sale Warsztatu Terapii Zajęciowej. W XVI-wiecznym kościele św. Bartłomieja woda sięgała wysokości aż 1,3 m. Zniszczenia były ogromne - doszczętnie zrujnowana posadzka, podtopione ściany, ołtarze i całe uposażenie kościoła. Świątynia suszyła się przez blisko rok - pierwsze prace renowacyjne ruszyły dopiero w 2011 roku. Przy okazji prac odkryto pod kaplicą kryptę grobową z 1614 roku. Znalezione w trumnach szczątki prawdopodobnie należą do ówczesnych właścicieli Łapanowa, rodziny Lutosławskich.
Word Press Foto 2012 - Najlepsze zdjęcie prasowe 2012 r. [GALERIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+