Lawinowa trójka to efekt padającego w górach śniegu i silnego wiatru. W sobotę prognozowane są kolejne opady śniegu, a do tego wiatr wiejące z prędkością w porywach do 100 km/h.
- Takie warunki są tylko dla ludzi, którzy naprawdę potrafią się poruszać zimą w górach i potrafią umiejętnie oceniać zagrożenie lawinowe na miejscu i wybierać teren tak, aby te strome szczególnie niebezpieczne stoki omijać – mówi Kamil Suder, ratownik TOPR. - Zawsze opad, który jest połączony z silnym wiatrem, tworzy warunki szczególnie lawinowe. Wiatr ciągle ma wiać przez cały weekend. Także może być coraz bardziej niebezpiecznie.
- Jest bardzo niebezpiecznie, jest słaba widoczność, szlaki nie są przetarte, w dodatku silny wiatr. Są miejsca na graniach, gdzie jest ślisko, gdzie śniegu nie ma w ogóle, a są miejsca takie, że tego śniegu zostało odłożone bardzo dużo i to są miejsca właśnie szczególnie niebezpieczne – mówi Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Niebezpiecznie są wszystkie te szlaki, które prowadzą formacjami, wklęsłymi, żlebami. - Odradzamy wyjścia w wyższe partie gór, m.in. na Rysy. Szlaki w okolicy Hali Gąsienicowej, czy to Zawrat, Karb, czy Świnicka Przełęcz też są aktualnie niebezpieczne. Trzeba tutaj wykazać się doświadczeniem w ocenie tego bieżącego, lokalnego zagrożenia lawinowego. Warunki są na tyle złe, że odradzamy generalnie wszystkich wyjść powyżej schronisk – dodaje Tomasz Zając..
Wybierający się w wyższe partie gór powinni także posiadać zimowe wyposażenie – raki, czekan, kas i zestaw lawinowy. Sam sprzęt nam nie pomoże jeśli nie mamy umiejętności posługiwania się nim.
Z kolei szlaki dolinne pokryte są świeżą warstwą śniegu, pod którą zalega miejscami warstwa lodu. Jest bardzo ślisko. - Wybierającym się w dolinki lub na szczyty reglowe, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe – apeluje Tatrzański Park Narodowy.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
