Zabytkowe ruiny w Krynicy-Zdroju
Krynica-Zdrój to perła wśród uzdrowisk, niegdyś najsłynniejsze uzdrowisko, które odwiedzały elity. Czasy się zmieniły, a kurort nadal radzi sobie dobrze i nie narzeka na brak turystów. Niektóre obiekty, dobrze znane i charakterystyczne, szczególnie przy deptaku cierpią z powodu upływającego czasu, inne mają się wspaniale, bo zyskują drugie życie. Nie wszystkie perełki mają tyle szczęścia. Jeszcze w minione wakacje Nowy Dom Zdrojowy zaczął sypać się i to dosłownie. Na czas sezonu turystycznego przejście pod obiektem w jednej części zostało wyłączone z użytkowanie ze względów bezpieczeństwa.

Turyści martwili się, że kolejny obiekt zacznie popadać w ruinę i w końcu zakończy swój żywot. Spółka Krynica-Żegiestów, do której wspomniany budynek należy zaznaczyła, że obiekt ma się dobrze i nie zagraża turystom i kuracjuszom, ale wymaga remontu.
- Takie zadanie ujęte w planie remontów Spółki - czytamy w odpowiedzi na nasze pytanie. Chwilę przed Krynica Forum udało się część budynku zabezpieczyć doraźnie.

Okazuje się, że Spółka także od wielu lat stara się o pozyskanie środków, i to nie małych na remont "domu Kiepury".

Słynne sanatorium Patria w Krynicy-Zdroju, które przyczyniło się do rozwoju niegdyś mało znanego uzdrowiska, powoli niszczeje. Luksusowe wnętrza wypełnione marmurem i mahoniem tęsknią za latami świetności, pamiętają Jana Kiepurę. Mija prawie 90 lat, a zabytkowy budynek coraz głośniej domaga się remontu. Ten jest bardzo kosztowny. W tym przypadku także otrzymaliśmy niekonkretną odpowiedź, że remont jest zawarty w planie wieloletnim Spółki.


Co to oznacza w praktyce? Okazuje się, że niełatwe zadanie czeka Spółkę, która zarządza głównie obiektami zabytkowymi. To dodatkowe procedury i ogromne koszty, których Spółka bez dofinansowanie nie udźwignie. Także jako duże przedsiębiorstwo ma zamkniętych wiele ścieżek zdobywania zewnętrznych funduszy.
Łazienki Borowinowe zamknięte i opuszczone
Murowany pałacyk wzniesiony w roku 1881 w stylu eklektycznym. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Krynicy, ale od lat opuszczony. Znajduje się na końcu deptaka nieopodal ulicy Kraszewskiego przy bulwarach Dietla.

Od lat Łazienki Borowinowe nie spełniają swojej funkcji. Kiedyś były tam gabinety zabiegowe i laboratorium analityczne. Początkiem 2022 rok pojawiła się iskierka nadziei, że zabytek zyska nowe życie. Sporządzono wtedy projekt, a kolejnym krokiem miało być uzyskanie pozwolenia na budowę. Plany jednak nie zostały zrealizowano. Nowy prezes Uzdrowiska Krynica- Żegiestów przekazał "Gazecie Krakowskiej", że niestety nie udało się pozyskać środków na ten cel.

- Tematu jednak nie odpuszczamy i szukamy nowych źródeł sfinansowania remontu Łazienek Borowinowych. Wewnątrz Łazienek Borowinowych posiadamy wyremontowaną część budynku (1840 m2 powierzchni użytkowej) dla której szukamy najemcy - mówi nam Marcin Krzemiński, prezes Zarządu Uzdrowisko Krynica-Żegiestów S.A.
Stacja dializ kontra muzeum i teatr

Uzdrowisko Krynica-Zdrój w 2013 roku świętowało 220-lecie. Z tej okazji ówczesny burmistrz Dariusz Reśko zabiegał, by urodzinowym prezentem dla miasta było muzeum barwnych dziejów kurortu i teatr kameralny. Te miały mieścić się w niszczejących i nieużytkowanych zabytkowych budynkach przy wejściu na deptak od strony poczty w tym w Łazienkach Borowinowych.
Argumentem, by dawne Łazienki Borowinowe stały się muzeum, a więc placówką kultury, było ich sąsiedztwo z niewykorzystywanym od dawna wielkim budynkiem starej kotłowni węglowej uzdrowiska. Tam Reśko widział miejsce teatru kameralnego na 200-300 miejsc.
Inny pomysł miała Spółka uzdrowiskowa. Chciała samodzielnie zagospodarować niszczejący zabytek na nowoczesną stację dializ.
Żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany. Budynek stoi pusty od lat i wygląda coraz gorzej.
- Tak powstawała zapora w Rożnowie, która ratuje Sądecczyznę przed powodzią
- Akurat mieli przerwę. Nie mieli pojęcia, że robią im zdjęcia do Google Street View
- Kuba Wojewódzki odwiedził popularny kurort. Zachwyciła go Krynica-Zdrój?
- Wielkie otwarcie klubu Odnova w Nowym Sączu. Był tort i tłumy gości
- Tłumy na otwarciu lokalu Pizza Hut w Nowym Sączu
Nowe wagony w PKP Intercity
