https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legionowe pieśni niosły się po Krakowie. Na Lekcji Śpiewania jak zawsze pojawiły się tłumy

Anna Piątkowska
88. Krakowska Lekcja Śpiewania. Tym razem na scenie pojawił się m.in. prezydent miasta Aleksander Miszalski. Z prawej - pomysłodawca wydarzenia, Waldemar Domański
88. Krakowska Lekcja Śpiewania. Tym razem na scenie pojawił się m.in. prezydent miasta Aleksander Miszalski. Z prawej - pomysłodawca wydarzenia, Waldemar Domański Szymon Korta / Polska Press
110. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej była pretekstem dla 88. Krakowskiej Lekcji Śpiewania. Zainicjowane ponad 20 lat temu przez Waldemara Domańskiego wspólne śpiewanie miało być sposobem na radosne świętowanie. Pomysł tak spodobał się krakowianom, że na tych niezwykłych lekcjach stawiają się tłumnie kilka razy do roku. 88. Krakowska Lekcja Śpiewania połączona była ze zbiórką na zwierzaki ze schroniska - i w tej kwestii krakowianie nie zawiedli.

W poniedziałek pogoda nie rozpieszczała w Krakowie, ale dla mieszkańców, którzy lubią te niezwykłe muzyczne spotkania na krakowskim rynku, nie odstrasza ani słońce, ani deszcz. Tym razem wspólnie odśpiewali ponad dwadzieścia utworów nawiązujących do wymarszu "Kadrówki": "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko", "O mój rozmarynie...". Nie zabrakło tez samej "Kadrówki".

Lekcję - jak zawsze - poprowadził Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. Obecny był m.in. prezydent miasta Aleksander Miszalski.

– W tym roku mija 110 lat od chwili, gdy Kraków żegnał strzelców Komendanta Józefa Piłsudskiego. Żegnał pełnych wiary w zwycięstwo ludzi, którzy około 3 nad ranem 6 sierpnia 1914 roku opuszczali krakowskie Oleandry i wyruszali w stronę Kielc, z zamiarem wzniecenia powstania zbrojnego. Do wybuchu powstania nie doszło, ale odwaga żołnierzy I Kompanii Kadrowej przetarła historyczny szlak wiodący do urzeczywistnienia marzeń o wolności i do ostatecznego zwycięstwa, które nastąpiło wraz z zakończeniem I wojny światowej, 11 listopada 1918 roku – napisał prezydent Aleksander Miszalski w śpiewniku dla uczestników lekcji. – Jak co roku pamiętamy o tych wydarzeniach, wspólnie śpiewamy i witamy Kadrówkę, czyli ustanowiony przed wojną z inicjatywy byłych legionistów Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który był i jest najbardziej spektakularną formą kultywowania pamięci o czynie legionowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska