Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Libiąż. Kopalnia Janina będzie fedrować bliżej Chrzanowa i Babic. Mieszkańcy na razie nie mają co liczyć na odszkodowania

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu
Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu Piotr Idem / polska press
Przedstawiciele Zakładu Górniczego "Janina" w Libiążu oraz Tauron Wydobycie spotkali się online z samorządowcami oraz mieszkańcami gmin Chrzanów, Libiąż i Babice. Kolejny raz tematem dyskusji były wstrząsy generowane przez działalność kopalni, które skutecznie uprzykrzają życie mieszkańcom oraz niszczą dorobek ich życia. Rozwiali ich nadzieję, że będzie lepiej.

Kopalnia Janina trzęsie okolicą. Mieszkańcy Chrzanowa i Babic nie mają na razie co liczyć na odszkodowania

199 wniosków o naprawę szkody górnej w wyniku wstrząsów generowanych przez eksploatację pokładu 207 ścianą 705 i 707 pod wsią Żarki przez Zakład Górniczy "Janina" w Libiążu wpłynęło do tej pory. Większość wniosków pochodzi z Żarek (104) oraz Libiąża (55). Działalność kopalni uprzykrza jednak życie także mieszkańcom sąsiednich miejscowości m.in. gmin Chrzanów i Babice.

Wstrząsy są bardzo mocno odczuwane. Ludzie zgłaszają, że pękają im kafelki i elewacje w domach. Nie są to nowe domy, ale przez lata nie mieli taki problemów. Pojawiły się dopiero teraz

- mówi Radosław Warzecha, wójt Babic.

Niestety mieszkańcy gminy Babice oraz Chrzanowa nie mogą oni liczyć na odszkodowania. Uznanie wniosku za zasadny następuje na podstawie opinii górniczo-geologicznej sporządzonej w oparciu o instrukcję opracowaną przez Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. W praktyce "Janina" uznaje związek przyczynowy w przypadku zgłoszonych uszkodzeń przy wstrząsie o przyśpieszeniu większym lub równym 150 mm/s2.

Stanowiska sejsmometryczne AMAX znajdujące się w Chrzanowie i Babicach nie odnotowały przekroczenia takiej wartości, dlatego jego mieszkańcy nie mogą liczyć na naprawę uszkodzonych nieruchomości.

Chcielibyśmy, aby kopalnia nie generowała wstrząsów, ale tak się nie da

- mówi Edward Paździorko, Wiceprezes Zarządu ds. Technicznych, Tauron Wydobycie.

Eksploatacja ściany 707 wywołała od początku grudnia ub. roku do chwili obecnej już 1011 wstrząsów. Większość z nich jest tak słaba, że nie odczuwają ich nawet mieszkańcy wsi Żarki. W celu zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców ograniczony dobowy postęp ściany do 4,5 metra. Trudno jednak mówić, by rozwiązało to problem.

Przy obecnym postępie ściany 707 jej eksploatacja powinna zakończyć się w sierpniu br. Oznaczać to będzie koniec wstrząsów na jakiś czas

- mówi Janusz Chowaniec, kierownik działu ds. tąpań

W październiku br. rozpocznie się eksploatacja kolejnej ściany 733, która znajduje się bliżej Chrzanowa i Zagórza. Wstrząsy pochodzące z tego rejonu mogą pojawić się pod koniec roku. Jak zapewniają eksperci budowa geologiczna tej ściany jest inna i nie powinna ona generować tak częstych i mocnych wstrząsów. W kolejnych latach planowana jest eksploatacja kolejnych ścian znajdujących się już w bezpośrednim sąsiedztwie Zagórza. W dłuższej perspektywie kopalnia fedrować będzie także w kierunku Gromca.

- Przed rozpoczęciem eksploatacji nowej ściany wykonana zostanie szczegółowa inwentaryzacja budynków - dodaje Janusz Chowaniec.

Zgromadzenie danych nt. stanu technicznego nieruchomości m.in. w Zagórzu i osiedlu Borowiec w Chrzanowie pozwoli na łatwiejsza późniejszą ocenę, czy wstrząsy generowane przez kopalnię przyczyniły się do ich uszkodzenia.

- Należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie stanowisk sejsmometrycznych, które będą monitorowały siłę wstrząsów. To bardzo ważne z punktu widzenia mieszkańców, którzy później będą ubiegać się o odszkodowania - dodaje Robert Maciaszek, burmistrz Chrzanowa.

Kopalnia planuje zakup dwóch dodatkowych urządzeń AMAX. Jedno zostanie umieszczone w centrum Libiąża. Lokalizacja drugiego nie została na razie ustalona.

Mieszkańcy regionu przestają już wierzyć, że będzie lepiej. - Nie pierwszy raz obiecują, że wstrząsów nie będzie a są - denerwuje się mieszkaniec ul. Borowcowej w Chrzanowie.

FLESZ - Nowe przepisy ubezpieczeniowe dla bezrobotnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska