FLESZ - Policyjna grupa Speed namierzyła „piratów drogowych”

Założyciele i liderzy zespołu Galicja, Lidia Jazgar i Ryszard Brączek, wystąpią z towarzyszeniem orkiestry, z którą zaprzyjaźnieni są od wielu lat. Muzyka Ryszarda Brączka w orkiestracjach Michała Woźniaka i Tomasza Chmiela oraz energia muzyków Krakowskiej Młodej Filharmonii, dodadzą piosenkom grupy niezwykłego wyrazu, wydobywając to, co w nich to, co najpiękniejsze.
Lidia Jazgar – wokalistka, autorka i kompozytorka piosenek; współzałożycielka zespołu Galicja, z którą to formacją artystka była m.in. laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki; absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyplomowany choreograf; prezenterka telewizyjna i radiowa, konferansjerka, organizatorka wydarzeń kulturalnych, m.in. Galicyjskich Wieczorów z Piosenką, Nowa Huta. Dlaczego nie?! Za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała m.in. Medal Świętego Brata Alberta.
Koncerty Lidii Jazgar to zawsze występy z zespołem Galicja – w klubach, piwnicach, teatrach i na stadionach, w hospicjum, w przedszkolach i w kościołach - w duecie, tercecie, jako Galicja Gitarowa albo z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych czy dętych. Oryginalne, autorskie piosenki, w orkiestracjach pianisty Michała Woźniaka, rozpoznawalne brzmienie kompozycji gitarzysty Ryszarda Brączka i oczywiście charyzma wokalistki – Lidii Jazgar, która jak nikt inny potrafi nawiązywać więź z publicznością.
To wszystko sprawia, że stale rośnie wierne grono słuchaczy Lidii Jazgar z zespołem Galicja. Aktualny dorobek płytowy Galicji to 12 wydawnictw, w tym 8 płyt CD (m.in. "Czasem", "Wiał wiatr" z tekstami o. Andrzeja Zająca, "Fate bene fratelli" z tekstami Leszka Aleksandra Moczulskiego, "Ale nam się wydarzyło" – płyta dedykowana Korolowi Wojtyle na setne urodziny, pastorałkowa "Czas prezentów"), 2 albumy DVD oraz muzyczna książka z tajemnicą.
Piosenki Galicji znaleźć można także na wielu płytach będących wyborem najcenniejszych utworów z Muzycznej Krainy Łagodności. Każdy z członków zespołu to osobna indywidualność i niezależnie od Galicjowego grania każdy realizuje się w indywidualnych projektach artystycznych. A kiedy się wszyscy w Galicji spotykają, niezwykła energia, pełna wiary, nadziei i… miłości do świata i człowieka, płynie ze sceny.
Krakowska Młoda Filharmonia – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie - wykonuje ponad kilkanaście koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej.
Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Ukraina, Chiny). Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury.
Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie "Nieszporów Ludźmierskich" Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018).
Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. "Polskie pieśni patriotyczne", "Kolędy", "Pieśni Maryjne" oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie "Nie zapomnisz mnie".