Jorge Carrión, hiszpański pisarz, autor bestsellerowych „Księgarń”, mówił kiedyś że „książka jest jak łyżka: świat idzie do przodu, ale w tej dziedzinie niczego lepszego dotychczas nie wymyślono”.
O książkach wiemy wszystko
Jednak o ile książki od wieków zachowują tę samą formę, zmienia się sposób, w jaki docierają do czytelników. - Nigdy już nie będziemy sprzedawać tylu tytułów co w 2 poł. XX wieku, dlatego duże przestrzenie, księgarskie supermarkety odejdą do lamusa. Księgarnie muszą dostosować się do ludzkiej skali - tłumaczył pisarz podczas spotkania w Krakowie - Potrzebny jest indywidualny kontakt ze sprzedawcą - ekspertem w dziedzinie literatury, miejsce gdzie można wypić kawę, porozmawiać, czasem posłuchać muzyki czy obejrzeć wystawę.
Właśnie takimi miejscami są księgarnie kameralne, których w Krakowie działa blisko 50. To miejsca z wieloletnimi tradycjami (np. Księgarnia pod Globusem czy Główna Księgarnia Naukowa), ale również placówki, które całkiem niedawno otworzyły swoje podwoje, jak Księgarnia Nowa czy Karakter.
Ta ostatnia rozpoczęcie swej działalności promowała hasłem: „otwieramy księgarnię, najwyżej splajtujemy”. Zabawne hasło, dobrze oddające stereotypową opinię według której kameralne księgarnie są w nieustającym kryzysie, na szczęście nie okazało się prorocze. Fakt, że księgarnie kameralne mają się całkiem nieźle potwierdzają też badania, według których to właśnie w nich najczęściej i najchętniej kupujemy książki. - Nie może być inaczej, skoro tylko w takich kameralnych miejscach możemy przekonać się, jak różnorodne są wydawnictwa książkowe, i otrzymać prawdziwie fachowe porady księgarzy i księgarek - ludzi, którzy wiedzą o książkach właściwie wszystko - mówią organizatorzy plebiscytu na najlepsze krakowskie księgarnie, którego tegoroczna edycja rozpoczęła się przed kilkoma dniami.
A gdzie Ty lubisz kupować książki?
Tym razem do wyścigu o głosy mieszkańców i mieszkanek Krakowa plebiscytu stanęło 37 kameralnych księgarń. Są wśród nich zarówno sklepy specjalistyczne (np. Kurant, Bonobo, Fankomiks), jak i te, w których można znaleźć książki o najróżniejszej tematyce (Lokator, Karakter, Pod Globusem), a także miejsca gdzie książki można przejrzeć przy filiżance kawy (Massolit Books&Cafe, Spółdzielnia Ogniwo). W plebiscycie biorą również udział antykwariaty.
Głosy na swoich faworytów można oddawać za pośrednictwem strony internetowej miastoliteratury.pl oraz stacjonarnie, wrzucając głos do urn, które stanęły w krakowskich kawiarniach, bibliotekach i instytucjach kultury. Zabawa trwa do 8 grudnia.
Księgarnie z trzema najwyższymi wynikami otrzymają na rok Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, zostanie też przyznany tytuł Antykwariatu Roku dla najlepszej księgarni drugoobiegowej. Ogłoszenie wyników nastąpi 13 grudnia podczas specjalnej gali w klubie Hevre (ul. Meiselsa 18). Dla zwycięskich księgarń zostaną m.in. zrealizowane kampanie promocyjne w prasie i w przestrzeni miejskiej.
W tym roku plebiscyt odbywa się po raz trzeci. W poprzedniej edycji uhonorowano Główną Księgarnię Naukową, Muzę II, Mocak Bookstore i antykwariat Szafa Pełna Książek.
