Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Główną ideą Pogórzańskich Godów jest ochrona dziedzictwa kulturowego Małopolski poprzez pokazanie na scenie różnorodnych, cennych wartości kultury ludowej wszystkich grup etnograficznych i etnicznych województwa, wyrażonych w zwyczajach, obyczajach, obrzędach ludowych oraz w muzyce, śpiewie i gwarze.
- Bardzo istotne jest też tworzenie więzi wspólnotowej grup regionalnych z zachowaniem różnorodności etnograficznej i kulturowej środowisk – mówi Karolina Szymczyk, dyrektor GOK w Łużnej. - Konkurs wpływa silnie na doskonalenie warsztatu artystycznego instruktorów oraz członków zespołów. Jego zadanie to również dokumentacja najciekawszych zjawisk kulturowych i wzbogacenie oferty turystycznej województw - podkreśla.
W konkursie uczestniczą dorosłe zespoły folklorystyczne oraz grupy regionalne z terenu całej Małopolski, które wcześniej poddawane są kwalifikacji na regionalnych konkursach bądź na podstawie nagranych materiałów filmowych. Ostatecznie nominowani do Łużnej prezentują na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej zakwalifikowane i pieczołowicie przygotowane widowiska, które ocenia komisja artystyczna złożona ze specjalistów z zakresu etnografii, teatru, muzyki i tańca ludowego. Zespoły rywalizują o Główne Trofeum – prestiżową w środowisku regionalistów Złotą, srebrna i brązową różdżkę.
Najlepsze zespoły pod względem teatralnym co roku Komisja Artystyczna rekomenduje na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.
W tym roku w komisji zasiadali:
- Lidia Czechowska - choreograf
- Urszula Gieroń - etnograf
- Jan Zdziarski – logopeda artystyczny, animator słowa
- Stanisław Węglarz prof. UŚ – etnolog i antropolog kulturowy
- Aleksander Smaga - specjalista ds. muzyki w MCK Sokół