"Cicha noc", "Gdy się Chrystus rodzi", "Oj Maluśki", "Wśród nocnej ciszy", ale też "Jest taki dzień" - w sumie 20. najpiękniejszych kolęd i pastorałek znalazło się w śpiewniku przygotowanym przez Bibliotekę Polskiej Piosenki na 90. Krakowską Lekcję Śpiewania „Kolędy do śpiewania po domach”. Jak zawsze, uczestnicy wspólnego śpiewania w największym krakowskim salonie na Rynku Głównym będą mogli skorzystać ze śpiewników w formie drukowanej, teksty utworów, które tego popołudnia zabrzmią będą również do pobrania ze strony internetowej Biblioteki Polskie Piosenki, do wykorzystanie także w zaciszu własnych salonów i rodzinnym gronie.
Wspólne kolędowanie odbędzie się na Rynku Głównym w sobotę, 21 grudnia o godz. 17.00. Zgodnie ze zwyczajem, razem z krakowianami ze sceny śpiewać będą artyści Lochu Camelot. Lekcję poprowadzi dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca Krakowskich Lekcji Śpiewania – Waldemar Domański.
Mieszkańcy od ponad dwóch dekad spotykają się na Krakowskich Lekcjach Śpiewania, które narodziły się przy okazji obchodów odzyskania niepodległości. Wówczas to pojawiła się idea, by zamiast obchodzić to radosne przecież święto tradycyjnie "na smutno" zorganizować wydarzenie, które krakowianie będą świętować z uśmiechem na ustach. Po pierwszym koncercie zatytułowanym "Radosna niepodległości" przyszły kolejne wydarzenia obchodzone wspólnie i z uśmiechem na ustach. Dziś Krakowskie Lekcje Śpiewania odbywają się kilka razy do roku, nie tylko z okazji 11 listopada, każdorazowo gromadząc setki krakowian.
"Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z „lekcjami” krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu podając odpowiednią tonację i linię melodyczną. Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści" - wyjaśniają organizatorzy tego wydarzenia, czyli Biblioteka Polskiej Piosenki.
