Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Drogowcy przygotowują się do sezonu zimowego. Tysiące ton soli zgromadzonych w magazynach

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Magazyn na sól
Magazyn na sól GDDDKiA
Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zgromadził już prawie 35 tysięcy ton soli przed nadchodząca zimą. Poza tym, drogowcy przygotowali prawie 10 tysięcy ton piasku i ponad 200 jednostek sprzętu.

Zapełniamy magazyny

W 30 magazynach zgromadzono jak dotąd 34,7 tysiąca ton soli. Poza tym kończy się budowa dwóch nowych magazynów (w Gruszowcu w powiecie limanowskim i w Mochnaczce Wyżnej w powiecie nowosądeckim), z których będzie można korzystać już tej zimy.

- W ostatnich 5 latach zużywaliśmy średnio 32,5 tysiąca ton soli każdej zimy. Statystycznie więc na nadchodzący sezon odśnieżania jesteśmy przygotowani, ale cały czas gromadzimy zapasy i będziemy je uzupełniać w miarę potrzeb w najbliższych miesiącach - mówi Kacper Michna, rzecznik krakowskiego oddziału GDDKiA.

Najwięcej soli w ostatnich latach zużyto podczas zimy 2020/2021. Było to 42,5 tysiąca ton. Ponad połowę mniej (17,7 tysiąca ton) wykorzystano rok wcześniej.

- Poza solą dysponujemy też 9,5 tysiącami ton piasku. Sól to podstawowy materiał, który wykorzystujemy, żeby zapobiec powstaniu na drodze oblodzenia. Piasek jest składnikiem dodatkowym, który ma poprawić przyczepność na drodze. Mówiąc językiem fachowym, służy do uszorstnienia nawierzchni - dodaje Kacper Michna.

Jak długo trwa zima?

- Na tak postawione pytanie drogowiec odpowie - to zależy. Zależy od tego, jaką zimę mamy na myśli. Kalendarzowa trwa 3 miesiące. Kontraktowa, czyli przewidziana w umowie na budowę drogi przerwa w realizacji kontraktu, co do zasady też trwa 3 miesiące, od połowy grudnia do połowy marca. Co do zasady, bo w górach, ze względu na ostrzejszy klimat, ta przerwa jest dłuższa i trwa 4 miesiące, od początku grudnia do końca marca - wyjaśnia rzecznik krakowskiego GDDKiA.

Zima rozumiana jako czas stałego przygotowania do odśnieżania dróg trwa najdłużej, bo aż 7 miesięcy. Służby są w stanie gotowości od początku października do końca kwietnia. W sezonie do dyspozycji jest ponad 160 jednostek sprzętu do odśnieżania dróg – solarek z pługiem oraz pługów zwykłych i wirnikowych. Jest też 50 pojazdów do odśnieżania chodników.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska