Małopolska Liga Antysmogowa: prąd i ciepło za mniej niż sto złotych miesięcznie? Mieszkańcy biją rekordy montażu odnawialnych źródeł energii

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Archiwum Revolt Energy
Udostępnij:
We wszystkich gminach naszego województwa w roku 2021 zainstalowano łącznie 20 180 odnawialnych źródeł energii. To wzrost o prawie 100 procent w stosunku do roku 2020. Nowe instalacje OZE pojawiły się w 167 spośród 182 małopolskich gmin. Najwięcej odnawialnych źródeł energii uruchomiono w Wieliczce (1 316 szt.), Andrychowie (1 145 szt.), w gminie wiejskiej Nowy Targ (730 szt.) oraz w Krakowie (675 szt.). Aby lepiej poznać i wykorzystać OZE w poszczególnych regionach Małopolski, powstaje właśnie mapa potencjału odnawialnych źródeł energii. Pomoże ustalić, jakie rodzaje OZE – fotowoltaika, geotermia głęboka lub płytka, energia wodna lub wiatrowa – będą najbardziej efektywne na konkretnym obszarze. Internetowe plany zintegrowane zostaną z kalkulatorem doboru instalacji OZE on-line.

Ile może wynieść rachunek za prąd w 150-metrowym domu w Małopolsce? 24,48 zł miesięcznie! A ile kosztuje ogrzewanie takiego domu wraz z ciepłą wodą? W rozbiciu na cały rok wychodzi mniej niż sto złotych miesięcznie. Cuda? Nie. Odnawialne źródła energii (OZE). Gdybyśmy chcieli w mijającym sezonie ogrzać taki dom węglem lub gazem – w zbliżonym standardzie komfortu – musielibyśmy na to wydać sześć-siedem razy więcej pieniędzy i to pod warunkiem, że budynek jest dobrze ocieplony. Niestety, ceny innych paliw – pelletu, drewna, gazu z butli – też są rekordowe, co powoduje potężne wyrwy w budżetach domowych.

- Czysta energia czerpana z naturalnych, odnawialnych źródeł – słońca, wiatru, wody i gorącego jądra ziemi – jest wykorzystywana od setek lat. Wobec współczesnych wyzwań dążenie do tego, aby odnawialne źródła energii były coraz bardziej dostępne dla gospodarstw domowych i gospodarki, staje się coraz ważniejsze. Regionalny Plan Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego zakłada znaczące zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do roku 2030

– mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego, które jest partnerem drugiej edycji naszej Ligi Antysmogowej.

W jej ramach staramy się motywować mieszkańców wszystkich gmin Małopolski do korzystania z dotacji na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła, oferowanych w ramach państwowego programu Czyste Powietrze oraz programów lokalnych. Taka inwestycja opłaca się dziś bardziej niż kiedykolwiek.

Mieszkańcy Małopolski coraz częściej stawiają na OZE

W całej Małopolsce bardzo szybko rośnie zainteresowanie OZE. Tylko w lutym 2022 roku (podsumowywanie danych za marzec trwa) mieszkańcy złożyli 1516 wniosków i podpisali 2630 umów dotyczących dofinansowania starych kotłów węglowych w samym tylko państwowym programie Czyste Powietrze. Równolegle mieszkańcy korzystają z atrakcyjnych dofinansowań gminnych i metropolitalnych.

W programie Czyste Powietrze w lutym tego roku najwyższą pozycję w skali kraju wśród wszystkich gmin Małopolski - 34. - zajęła gmina Brzeszcze, której mieszkańcy złożyli 107 wniosków o dofinansowanie. W pierwszej setce – o 50 oczek niżej – znalazła się jeszcze tylko gmina Igołomia-Wawrzeńczyce z 45 wnioskami. Nie jest to wynik imponujący, zwłaszcza na tle Śląska, ale z sygnałów napływających od ekodoradców, niemal w całej Małopolsce wzrosło wiosną zainteresowanie dotacjami – zarówno z Czystego Powietrza, jak i programu Stop Smog i programów gminnych. Ekodoradcy w każdej gminie pomagają bezpłatnie wszystkim mieszkańcom w ustaleniu tego, co trzeba zrobić w danym domu i jakie pieniądze można na ten cel pozyskać. Bezcenna bywa także pomoc ekodoradców w rozliczeniu inwestycji.

Działaczy Polskiego Alarmu Smogowego, który od początku współtworzy z nami Ligę Antysmogową, cieszy zarówno wzrost odsetka instalacji OZE, jak i pęd Małopolan ku ocieplaniu ścian i stropów oraz wymiany okien; to pozwala zaoszczędzić nawet trzy czwarte zużywanej dotąd energii. Rewolucyjnie zmieniła się struktura źródeł ciepła montowanych przez mieszkańców w miejsce likwidowanych kotłów na paliwa stałe: jeszcze dwa lata temu popularne były kotły węglowe najnowszej generacji, a teraz nikt ich nie instaluje. Przed rokiem królowały gazowe kotły kondensacyjne, a obecnie więcej wniosków dotyczy pomp ciepła (powietrznych, ale też gruntowych), przeważnie sprzężonych z panelami fotowoltaicznymi.

Liga Antysmogowa Partner Główny

Małopolska Liga Antysmogowa: prąd i ciepło za mniej niż sto złotych miesięcznie? Mieszkańcy biją rekordy montażu odnawialnych źródeł energii

Jak wynika z danych udostępnionych właśnie przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, pod koniec marca w Polsce została zamontowana milionowa mikroinstalacja fotowoltaiczna (łączna moc zainstalowana wynosi już 7,3 gigawatów!). Niemal co dziesiąta działa w Małopolsce.

Powstaje małopolska mapa OZE z kalkulatorem korzyści dla każdego mieszkańca

We wszystkich gminach naszego województwa w roku 2021 zainstalowano łącznie 20 180 odnawialnych źródeł energii. To wzrost o prawie 100 procent w stosunku do roku 2020. Nowe instalacje OZE pojawiły się w 167 spośród 182 małopolskich gmin. Najwięcej odnawialnych źródeł energii uruchomiono w Wieliczce (1 316 szt.), Andrychowie (1 145 szt.), w gminie wiejskiej Nowy Targ (730 szt.) oraz w Krakowie (675 szt.).

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej - 45 ofert pracy w Krakowie

Kraków. Najbardziej poszukiwani pracownicy w stolicy Małopol...

Najczęściej na terenie województwa instalowane były panele fotowoltaiczne (14 693 instalacji) oraz kolektory słoneczne (2 933 instalacji). Montaż fotowoltaiki cieszył się niemal trzy razy większym zainteresowaniem niż w rekordowym dotąd roku poprzednim.

- Aby lepiej poznać i wykorzystać OZE w poszczególnych regionach Małopolski, w ramach projektu LIFE-IP EKOMAOPOLSKA dla Klimatu i Energii powstaje właśnie mapa potencjału odnawialnych źródeł energii. Przegotowują ją eksperci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

– mówi wicemarszałek Józef Gawron.

Mapa ta pomoże ustalić, jakie rodzaje odnawialnych źródeł energii – fotowoltaika, geotermia głęboka lub płytka, energia wodna lub wiatrowa – będą najbardziej efektywne na konkretnym obszarze. Internetowe plany zintegrowane zostaną z kalkulatorem doboru instalacji OZE on-line. To narzędzie ułatwi wybranie inwestycji OZE w konkretnej lokalizacji, oszacuje koszty inwestycji, a nawet podpowie możliwe źródła jej finansowania!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie