FLESZ - Kiedy skończy się nauka zdalna
Oto kilka wybranych aktywności szczegóły na stronie nocnaukowcow.malopolska.pl. Aby wziąć w nich udział, należy odnaleźć wydarzenie np. przez instytucję, która je organizuje. Do każdego wydarzenia dołączony jest link do platformy, na której odbywa się spotkanie, wykład lub warsztaty.

Czy to magia? Nie to Chemia! - pokazy i eksperymenty
godz. 15:00 - 16:00, 8-11 lat
Czy z rzeczy, które znajdziesz w kuchni i łazience możesz zrobić mega zabawki? Możesz! A czy możesz się przy tym czegoś ciekawego dowiedzieć i nauczyć? Możesz!
Pomożemy Ci zrozumieć podstawy fizyki i chemii, uruchomimy wszystkie Twoje zmysły i pokażemy Ci jak wykorzystać naukę do świetnej zabawy.
wykładowca: Renata Porębska, PhD in Engineering
wydarzenie online organizowane przez ABB Korporacyjne Centrum Technologiczne w Krakowie

Tajemnice małopolskich grodzisk
wykład online, godz. 18:00 - 18:40, 19:00 - 19:40, 20:00 - 20:40, 21:00 - 21:40
młodzież 16+ oraz dorośli
2 wykłady na platformie ZOOM
18:00 oraz 20:00 – Wykład „Grodziska w Małopolsce i na terenach ościennych” – typy osad obronnych, historia badań, znaczenie i ich chronologia – dr hab. J. Górski
19.00 oraz 21:00 – Wykład „Analiza danych skanowania powierzchni ziemi – LIDAR i inne techniki niedestruktywne w badaniach grodzisk” – niedestrukcyjne metody badań i dokumentacji osad obronnych – dr Damian Stefański
Dzięki zaawansowanym technologiom, z osiągnięć których często korzysta współczesna archeologia, coraz więcej informacji na temat badanych obiektów można uzyskać bez konieczności podejmowania tradycyjnych badań wykopaliskowych. Przy pomocy ciągle udoskonalanych tzw. metod nieinwazyjnych” – np. laserowe skanowanie powierzchni ziemi – wykonywanie szeregu analiz jest możliwe w gabinetowym zaciszu, … co doskonale wpisuje się w rozpowszechniony w obecnej sytuacji epidemiologicznej model pracy zdalnej.

Nauka jest fajna! Zrób domowy wulkan!
godz. 20.00-20.30
5-7 lat
Prezentowany eksperyment to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Do wykonania eksperymentu będą potrzebne produkty dostępne z domowej kuchni. Aby uzyskać ciekawy efekt można dodać barwniki spożywcze, kolorowe cekiny, pianki. Zapraszamy do obejrzenia filmu oraz zabawy.
www.mbp.chrzanow.pl

Uczymy, budujemy i bawimy… za pomocą uwielbianych przez dzieci klocków LEGO
godz. 18:30 - 19:00
8-11 lat
ruch, co pozwala na pełną “władzę” nad stworzonym obiektem. Na warsztatach zaprezentujemy modele, wykorzystując specjalne zestawy klocków oparte o Lego® Technics. Pokażemy, że można zdobyć praktyczną wiedzę z elementów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria/mechanika, matematyka) obowiązujących w otaczającym ich świecie.
www.mbp.chrzanow.pl

Chemia miłości
godz. 17:30 - 18:00
12-15 lat
Pokaz na którym dowiemy się o tym, co wpływa, że się zakochujemy, kochamy i przywiązujemy, bo w gruncie rzeczy wszystko jest chemią.
www.mbp.chrzanow.pl

Prezentacje geograficzne
od godz. 14.00
od 8 lat
Wulkany
Obserwacje gwiazd
Klimat, pogoda, zjawiska meteorologiczne od godz. 14.00
III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie

Komunikacja w świecie zwierząt
10:00 - 14:00, 16:00 - 00:00
od 5 lat
Zwierzęta, mimo że nie mówią mają bardzo bogaty i skuteczny system komunikacji między sobą. Z materiału dowiemy się jak zwierzęta porozumiewają się między sobą, co znaczą ich głosy, postawy i pozostawiane zapachy?
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Muzyka lasu - widowisko, projekcje filmowe
godz. 10:00 - 14:00, 16:00 - 00:00
od 8 lat
Wywiad z naukowcami i twórcami o „naturalnej” muzyce i jej słuchaniu w mieście. Dowiemy się jacy muzycy grają w takiej „naturalnej” orkiestrze oraz gdzie i kiedy najlepiej słuchać jej koncertów.)
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Nadruk na T-shirt w technice kolażu - warsztaty
godz. 16:00 - 18:15
wiek 16+
Zaprojektuj w technice kolażu nadruk na t-shirt.
Podczas warsztatów zostanie zaprezentowana technika kolażu. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć kolaż abstrakcyjny (z dwoma lub trzema kolorami), który będzie odzwierciedleniem stosunku danego uczestnika do świata.
Na warsztaty należy przygotować gazety, papier, nożyczki i klej.
Rejestracja na warsztaty i wykłady: [email protected] podając imię, nazwisko, nazwę warsztatu/wykładu oraz wiek.

Fotografia uliczna - wykłady
godz. 19.00-20.00
od 12 lat
Rejestracja na warsztaty i wykłady: [email protected] podając imię, nazwisko, nazwę warsztatu/wykładu oraz wiek
Wydarzenie dostępne online - Szkoła Kreatywnej Fotografii.
Krakowskie Szkoły Artystyczne

Gwiazdy zmienne - wykłady
godz. 17.30
od 12 lat
wykład online
Prezentacja przedstawia fascynujący świat gwiazd zmieniających swoją jasność. Przedstawione zostaną podstawowe rodzaje gwiazd zmiennych, m.in. gwiazdy wybuchające, gwiazdy pulsujące i zaćmieniowe. Dowiemy się, w jaki sposób gwiazdy te pozwoliły zrozumieć astronomom jak powstają, rozwijają się i umierają gwiazdy czyli podstawowe cegiełki tworzące Kosmos. Wskazane zostaną obiekty, które co jakiś czas znikają i znów pojawiają się na niebie.
wykładowca: dr Waldemar Ogłoza
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach

Jak zhakować człowieka, czyli czy superfoods mogą zoptymalizować możliwości naszego organizmu? - wykłady
godz. 17:00 - 18:00, 19:00 - 20:00
wiek 16+
wykład online
Czym jest biohaking i czy to nielegalne? Czy można zhakować organizm człowieka? Co robić by być zdrowszym, bardziej odpornym, kreatywnym i pełnym energii na co dzień?
Gdy przyjrzymy się czynnikom wpływającym na nasze zdrowie dość łatwo wskażemy przyczyny różnych dolegliwości. Będą to zanieczyszczenia środowiska, stres, nieodpowiednia dieta, wysokoprzetworzona żywność, zbyt mała ilość snu… Jak twierdzi Victor Lindlahr aż „90% chorób znanych człowiekowi spowodowanych jest przez tanią, kiepskiej jakości żywność”. Czy możemy coś z tym zrobić? Odpowiedzią może być odpowiednio zbilansowana, racjonalna dieta bogata w żywność funkcjonalną i produkty określane mianem Superfoods, czyli superżywności. Co to takiego, czy superżywność musi być droga, jaki wywiera wpływa na nasz organizm, gdzie jej szukać?
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Jakie ciekawostki skrywa Twoje ubranie? - warsztaty, wykłady
od 12 lat
godz. 17:00 - 18:00, 18:00 - 19:00, 19:00 - 20:00
Podczas zajęć poznasz kilka interesujących faktów na temat swojej odzieży, pozyskasz parę cennych wskazówek, które mogą Ci się przydać się przed zakupem nowego ubrania, a także uzyskasz odpowiedzi na następujące pytania:
Co wspólnego mają jeansy z kamieniami i piaskiem?
Dlaczego T-shirt łatwo się rozciąga, a koszula nie?
Dla kogo jedwabna bluzka jest zabójcza?
Co sprawia, że wełniany sweter jest „ciepły”?
Jakie informacje muszą być zamieszczone na metkach wyrobów odzieżowych, co one oznaczają i czy zawsze są prawdziwe?
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
