https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Obostrzenia covidowe dla hotelarzy przedłużone. Nie dotyczą one jednak wszystkich wynajmujących

Łukasz Bobek
Obostrzenia covidowe związane z wynajmem noclegów zostały przedłużone do 28 lutego 2022 roku. Utrzymany został poziom 30 proc. miejsc noclegowych dla osób niezaszczepionych. Co ciekawe, na przykładzie Zakopanego widać, że przepisy te nie dotkną większości osób żyjących z turystyki. Bo obostrzenia dotyczą obiektów kategoryzowanych. A więc nie kwater prywatnych, pokoi gościnnych, apartamentów, czy domków...

W ramach walki z COVID-19 rząd zdecydował się przedłużyć obostrzenia. W rozporządzeniu, które właśnie zostało przedłużone do 28 lutego, wprowadzony jest m.in. limit dla obiektów hotelarskich, które mogą wynająć 30 proc. pokoi dla wszystkich klientów. Powyżej tego limitu mogą być jedynie klienci zaszczepieni, z certyfikatem covidowym.

- Faktycznie, obostrzenia zostały przedłużone. Zgodnie z zapisem, dotyczą one obiektów kategoryzowanych. A to oznacza, że apartamenty, czy kwatery prywatne, które nie podlegają kategoryzacji, nie podlegają również tym obostrzeniom – mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

W myśl ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, obiekty kategoryzowane to hotele, motele, pensjonaty, kempingi, domy wycieczkowe oraz schroniska młodzieżowe. O ile oczywiście spełniają wymagania stawiane dla tego typu obiektów i zostały zweryfikowane (skategoryzowane) przez urząd marszałkowski.

Kategoryzowanych obiektów w Zakopanem i na całym Podhalu jest sporo. Jednak zdecydowanie więcej jest noclegów, które nie podlegają kategoryzacji. I to nawet nie takich małych. W Zakopanem – na Pardałówce, czy Olczy, jak i w okolicznych miejscowościach jest sporo obiektów, gdzie jest 60-70 miejsc noclegowych. W centrum Zakopanego jest nawet dom wczasowy, gdzie jest 160 miejsca noclegowych. I on również nie jest kategoryzowany. A więc może przyjmować ilu gości chce.

- Z informacji jakie do nas docierają od podhalańskiej branży turystycznej wynika, że sanepid chodzi z kontrolami, ale te kontrola w obiektach nieskategoryzowanych kończą się bardzo szybko. Właściciele oświadcza, że nie podlega obostrzeniom. Niektórzy podpierają się przy tym jakimś dokumentem od prawników. I na tym właściwie koniec. Kontrolujący wpisują do protokołu co oświadczył właściciel i tyle – mówi Karol Wagner.

Tym samym większość obiektów wynajmujących pokoje dla turystów w górach może właściwie działać na pełnych obrotach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska