FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę
- Najwyższa pora, abyśmy zastanowili się nad koniecznością ratowania przeszłości zamkniętej w starych domach – mówi radna miasta Małgorzata Jantos.
Muzea na wolnym powietrzu, które prezentują przede wszystkim kulturę ludową danego rejonu, funkcjonują na całym świecie. Przykładów nie brakuje, jak choćby otwarte muzeum w Sztokholmie, założone w 1897 roku, Muzeum Starego Miasta Den Gamle By w Danii, Sloboda Mamaja w Kijowie czy Rocca al Mare na obrzeżach Tallina.
- Kraków jest nowoczesną, europejską metropolią, która jednak bardzo ceni swoje korzenie i pamięć o przeszłość. Nie możemy dopuścić, by tak unikatowa architektura zniknęła z przestrzeni dynamicznie rozwijającego się miasta. Są już pierwsze decyzje, które zaowocują utworzeniem specjalnego miejsca, w którym stare budownictwo będzie mogło zachwycać i dostanie nowe życie – podkreśla prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski.
Inicjatywa utworzenia w Krakowie skansenu nie jest nowym pomysłem. Na Woli Justowskiej już w 1927 roku taką próbę podjął prof. Seweryn Udziela – wybitny etnograf, popularyzator folkloru i kultury ludowej Małopolski.
Wówczas pierwszym obiektem skansenu był XVI-wieczny drewniany kościółek przeniesiony ze wsi Komorowice Śląskie oraz dwa budynki: XIX-wieczna karczma z Pasieki koło Czernichowa oraz spichlerz dworski z Trzyciąża. Choć kościół był dwukrotnie podpalany (w 2016 roku rozpoczęła się kolejna odbudowa, będąca na ukończeniu), karczma i spichlerz ocalały.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
