– Niełatwo stworzyć tom nowy i własny jednocześnie. Marta Podgórnik, autorka wielu poetyckich książek dokonuje tego w wielkim i rozpoznawalnym stylu, w którym zawierają się elementy stałe jej poetyckiego warsztatu: chwyt przerzutni, określone sylabiczne metrum, gra z konwencją literacką, wyjątkowa zupełnie liryczna świadomość i odwaga dzielenia się trudną niekiedy intymnością – mówiła podczas gali w Centrum Kongresowym ICE członkini kapituły Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – Dorota Walczak-Delanois. – Niech nas nie zmyli morderczy epitet. W „Morderczych balladach”, chodzi o życie.
„Mordercze ballady” wydane przez Biuro Literackie to ósmy, a licząc publikacje zbiorcze jedenasty, tom Marty Podgórnik. Krytycy, pisząc o książce, podkreślali m.in. jej muzyczny rytm, ironię i przewrotność frazy.
– Nie wierzę, że to się dzieje. Być może jest to sen, z którego się obudzę, ale nawet jeśli to i tak nie będę miała żalu, bo w takiej chwili myślę o Wisławie Szymborskiej i Czesławie Miłoszu, patronie wspaniałego festiwalu, który zawsze jest dla mnie źródłem wzruszeń i uniesień – mówiła Podgórnik odbierając wyróżnienie. – Nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej poza tym, że poezja naprawdę zmienia świat.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej, na którą składają się statuetka i 100 tys. złotych, została wręczona po raz siódmy. W tej edycji obok Marty Podgórnik do wyróżnienia nominowani byli: Kamila Janiak („Wiersze przeciwko ludzkości”), Piotr Janicki („Psia książka”), Marzanna Bogumiła Kielar („Nawigacje”) i Robert Król („Polka”).
***
Jednocześnie informujemy, że w poniedziałkowym wydaniu "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego" ukazała się błędna fotografia: zamiast zdjęcia laureatki - Pani Marty Podgórnik, opublikowaliśmy zdjęcie Sekretarza Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
- Pani Pauliny Małochleb. Za błąd obie Panie najmocniej przepraszamy.
WIDEO: Fakty i mity o lodach. Jeść czy nie jeść?
Źródło: Agencja TVN/x-news
