Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maszkowice. Archeolodzy wrócili na „Mykeny Północy”. Na Górze Zyndrama będą szukać skarbów z epoki brązu

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Przez najbliższy miesiąc archeolodzy wraz ze studentami będą kontynuować prace badawcze w dwóch wykopach na Górze Zyndrama w Maszkowicach. To właśnie tam odkryto prehistoryczne osiedle, wybudowane około 1750 lat przed naszą erą, czyli w epoce wczesnego brązu.

Od ponad 10 lat "Mykeny Północy", jak nazywana jest Góra Zyndrama w Maszkowicach są obiektem badań i prac wykopaliskowych pod kierownictwem dra hab. Marcin Przybyła prof. Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

- Właśnie zaczynamy prace z kolejną grupą studentów. Będziemy kontynuować odkrywanie tajemnic warowni w dwóch wykopach, które eksplorowaliśmy rok temu - mówi dr Przybyła. - Trudno przewidzieć, na co natrafimy w ciągu najbliższego miesiąca. Na pewno będziemy badać relacje fortyfikacji z epoki brązu z tą powstałą ponad tysiąc lat później w epoce żelaza.

Rekonstrukcja pieca, jakim mogli się posługiwać dawni mieszkańcy warowni na Górze Zyndrama

Maszkowice. 2 Sądecka Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama [ZDJĘCIA]

Archeolog wraz z 25-osobową grupą liczy, że jak w poprzednich latach uda się też pozyskać kilka cennych i ciekawych eksponatów, jak chociażby gliniane figurki, kości zwierząt, przedmioty wykonane z żelaza oraz fragmenty ceramiki.

- W najbliższą sobotę będzie okazja zobaczyć odkryte przez nas fragmenty muru oraz eksponaty i posłuchać naszych opowieści o tym miejscu. Już po raz szósty odbędzie się Sądecka Watra Archeologiczna na Górze Zyndrama - zachęca do przyjazdu do Maszkowic dr Przybyła.

Góra Zyndrama w Maszkowicach, czyli podróż do epoki wczesnego brązu

[g[7832126[/g]

Tymczasem władze gminy Łącko planują w najbliższym czasie ogłosić konkurs na koncepcję architektoniczną Góry Zyndrama. Po tym jak w listopadzie ubiegłego roku udało im się wykupić grunt na Górze Zyndrama wraz z drogą dojazdową, mogą zrobić kolejny krok. Prace nad formalnościami już trwają. Władze Łącka chciałby zagospodarować przebadany już przez archeologów teren w taki sposób, żeby stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów, przy równoczesnym poszanowaniu historycznych aspektów.

Warto też przeczytać rozmowę z dr hab. Marcinem Przybyłą o Górze Zyndrama: Archeologiczna sensacja. Nowa atrakcja Małopolski

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska