FLESZ - Przepisy regulujące poruszanie się elektrycznymi hulajnogami właśnie weszły w życie

Zdobiące dotąd aulę Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego płótno "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" jest głównym elementem wystawy „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki” prezentowanej właśnie w The National Gallery w Londynie.
Poza obrazem wyeksponowane zostały także dwa obiekty ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym jest oryginalne astrolabium z 1486 roku należące niegdyś do profesora Marcina Bylicy, który ofiarował je uniwersytetowi w czasach, gdy studiował w nim Mikołaj Kopernik. Drugim - współczesna kopia torquetum. Nawiązują one do obrazu Matejki - twórca umieścił w swojej kompozycji również instrumenty naukowe, a obok przyrządów astronomicznych także księgi czy tablicę ze schematem Układu Słonecznego.
Po prawie dwóch latach współpracy i przygotowań do wystawy z ogromną radością prezentujemy nasze trzy cenne obiekty w National Gallery w Londynie, w jednej z najbardziej prestiżowych galerii sztuki na świecie - mówi prof. Krzysztof Stopka, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius.
The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie, a w jej zbiorach znajduje się ok. 2,3 tys. obrazów reprezentujących głównie malarstwo zachodnioeuropejskie. Pomysłodawcą przedstawienia wśród nich również dzieła Jana Matejki i jednocześnie kuratorem wystawy jest Christopher Riopelle. Dzieło Matejki wraz z astronomicznymi przyrządami zostało wyeksponowane w osobnym pokoju Galerii. W zapowiedzi ekspozycji Muzeum zaznaczyło, że dzieło "łączy dwie najsłynniejsze postacie Polski" oraz "upamiętnia jedno z najważniejszych nazwisk w historii nauki".
Obraz został skończony w 1873 roku. Matejko namalował płótno przedstawiające Kopernika w trakcie obserwacji nieba w z okazji 400. rocznicy urodzin astronoma. Widać na nim Kopernika spoglądającego w górę na tle gwieździstego nieba, w pozie klęczącej i z podniesioną dłonią na tarasie w pobliżu gotyckiej katedry we rodzinnym Fromborku. Gdy obraz przedstawiający polskiego odkrywcę został po raz pierwszy wystawiony w Krakowie, zyskał niemal natychmiastową sławę. Dzieło zostało kupione ze składek publicznych i przekazane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Można je było podziwiać w auli Collegium Novum.
To nie tylko obraz w Polsce bardzo popularny, ale też jeden z najlepszych Jana Matejki. Chociaż przedstawia portret Mikołaja Kopernika, druga część jego tytułu - „rozmowa z Bogiem” - nadaje mu charakter mistyczny - podkreśla prof. Stopka.
Wystawa zaplanowana w pokoju nr 46 National Gallery była już dwukrotnie przekładana z powodu pandemii i wynikających z niej obostrzeń. Udostępniona dziś publiczności pozostanie otwarta do 22 sierpnia 2021 roku.
Będziemy również wyświetlać kopię „De revolutionibus orbium coelestium” Kopernika z 1543 r .; publikację, która była punktem zwrotnym w ludzkim pojmowaniu naszego miejsca we wszechświecie - informuje The National Gallery.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Co za luksusy! Oto najdroższe mieszkania na sprzedaż w Krakowie
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!