Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii...

  Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania

  Bartosz Dybała

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania
  1/26
  przejdź do galerii

  Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania ©Matura Chemia 2018 Odpowiedzi, Arkusz CKE Matura z chemii Zadania, Rozwiązania

  Matura Chemia 2018 rozszerzona. W środę, 16 maja 2018 maturzyści będą zdawali egzamin z chemii. Część maturzystów zdawać będzie poziom podstawowy, ale zdecydowana większość zmierzy się na maturze z chemią na poziomie rozszerzonym. ODPOWIEDZI I ARKUSZE MATURY Z CHEMII NA POZIOMIE ROZSZERZONYM 2018

  Matura Chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania


  Matura z chemii 2018 r. z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego [ODPOWIEDZI]
  Matura Chemia 2018. Roztwory buforowe i cukry


  Maturzyści mają już za sobą kolejny egzamin, tym razem ten na poziomie rozszerzonym z chemii. – Matura rozpoczęła się tradycyjnie od konfiguracji powłokowych pierwiastków – mówił po wyjściu z sali Teodozjusz Hlibowicki z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. – Później były roztwory buforowe, cukry. Trzeba było z projekcji Fischera przestawić na pierścieniowy model. Była też izomeria optyczna i konstrukcyjna – dodał.

  Z egzaminem poradził sobie bez problemu, choć nie ukrywa, że zdarzały się również podchwytliwe pytania. - W jednej reakcji addycji wody do alkinu powstawał na początku alkohol. Tylko że grupa OH była przy podwójnym wiązaniu i tam dochodziło do przegrupowania, gdzie tak naprawdę nie powstawał alkohol, tylko keton. Więc to był ten trwały produkt reakcji – mówił po egzaminie.

  Matura Chemia 2018. Matura z chemii trudniejsza niż rok temu


  Zdający wychodzili z sali z różnym odczuciami – Wydaje mi się, że była trudniejsza niż rok temu. Trudne były obliczeniówki, natomiast teoria dość łatwa – mówiła Wiktoria Kłos. – Dla mnie matura była bardzo prosta, głównie zadania otwarte. Zamknięte były trochę podchwytliwe. Bardzo dużo było zadań ze stałą równowagi – mówił z kolei Rafał Szarek.

  – Dość nietypowa pod względem zadań była chemia organiczna. Ale było jej mniej niż rok temu. Wyszedłem 40 minut przed czasem – dopowiedział Filip Melanowski.

  Matura Chemia 2018 rozszerzona: jeden z najtrudniejszych egzaminów


  Chemia to jeden z trudniejszych egzaminów na maturze i jednocześnie przepustka na wiele uczelni. Maturzyści, którzy pisali egzamin z chemii mogą starać się o indeks na medycynę, akademię wychowania fizycznego czy farmację. To niejedyny dzisiaj egzamin na maturze. O godzinie 14 rozpocznie się matura z historii.

  Matura Chemia 2018 rozszerzona: takie pytania były w ubiegłych latach


  W ubiegłych latach na maturze z chemii zdający musieli m.in. ocenić, czy prawdą jest, że podczas reakcji wapnia i potasu z wodą te metale pływają po powierzchni wody, ponieważ gęstość każdego z nich jest mniejsza od gęstości wody. W tym samym zadaniu wymagano od nich by stwierdzili, czy prawdziwa jest informacja, że atomy wapnia i potasu, oddając elektrony walencyjne, przechodzą w dodatnio naładowane jony o konfiguracji elektronowej tego samego gazu szlachetnego.

  Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi. Pytania na maturze z chemii Arkusz CKE, Zadania - takie pytania były w ubiegłym roku


  - Pierwszy raz zmieściłam się w czasie, zdążyłam wszystko sprawdzić dwa razy, a na próbnych maturach nigdy nie mogłam zdążyć - mówiła w ubiegłym roku Sylwia Kościelniak z VIII LO. - Nic mnie nie zaskoczyło, nie było zadania na którym bym utknęła.

  Chemii organicznej było dużo, ale typ zadań był prosty - ocenia Filip Melanowski, który wybiera się na medycynę

  Matura chemia 2018 rozszerzona


  Jeszcze przed maturą z chemii uczniowie najbardziej bali się chemii organicznej. Zwykle w zadaniach jest dużo tekstu, trudnych nazw, skomplikowane wzory, trzeba wykonać trudne obliczenia. - Chemii organicznej było dużo, ale typ zadań był prosty - ocenia Filip Melanowski, który wybiera się na medycynę - wystarczyło podkreślić właściwą odpowiedź, zrobić proste doświadczenie.

  Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi: Było zadanie o fenolu


  Z cukrów było tylko jedno zadanie: uczniowie musieli wskazać cząstkę cukru, która nie odbarwia wody bromowej, a która daje efekt w próbie Tollensa i próbie Trommana.

  Na podstawie opisów pierwiastków maturzyści musieli podać ich nazwy i ich konfigurację elektronową. Było zadanie o fenolu, w którym zachodziły reakcje redukcji i utleniania - maturzyści mieli wykonać obliczenia, zadanie było wieloetapowe.

  Pojawiły się zadania z równowagi chemicznej i reakcji charakterystycznych.

  Matura chemia 2017 rozszerzona: Było miareczkowanie, różne formy aminokwasów


  Kolejne zadanie obliczeniowe dotyczyło prażenia węglanu wapnia. Na podstawie wykresu uczniowie musieli wywnioskować, czy reakcja jest egzo-czy endogenna.

  W kwasie winowym trzeba było podać ile ma on stereoizomerów i narysować dwa diastereoizomery.

  Było miareczkowanie, różne formy aminokwasów w zależności od ph. I narysowane doświadczenie - maturzyści mieli opisać obserwacje podczas tego doświadczenia. - Nie uczyłam się zbyt dużo chemii - przyznaje Julia Marczyńska. - Ale jak na to ile się uczyłam, to całkiem dobrze mi poszło - ocenia.

  - Byłam zaskoczona, że zadania były tak proste - ocenia Agnieszka Zbudniewek. - Ale czasem jak coś jest zbyt proste można popełnić głupie błędy. Przed nami jeszcze tylko egzamin ustny, ale to formalność. I wakacje!

  Jakie będą pytania na maturze z chemii 2017? Arkusze z zadaniami opublikujemy o godz. 14. Każdy uczeń, aby zdać maturę będzie musiał uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych (język polski, język obcy, matematyka). Wynik uzyskany z egzaminu z przedmiotu dodatkowego nie będzie miał wpływu na zaliczenie matury, a jedynie będzie brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia.

  Matura chemia 2018 rozszerzona Odpowiedzi (Arkusz, Zadania, Wyniki)


  Czas egzaminów maturalnych zawsze wiąże się z ogromnym stresem, szczególnie związanym z przedmiotami ścisłymi. Jednakże tegoroczni maturzyści zdają się być dobrze przygotowani i pewni siebie. Aby zdać maturę, a tym matura 2017 chemia - należy uzyskać minimum 30 procent punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego.

  Matura chemia 2018. Takie zadania były w ubiegłym roku na maturze z chemii


  1.Zadanie z budowy atomu. Pierwiastek x, który miał 4 powłoki i posiadał na powłoce 3 d liczbę elektronów sparowanych 2 razy mniejszych od niesparowanych. Należało znaleźć ten pierwiastek, podać grupę i okres, skończyć ,ć konfigurację klatkową i zaznaczyć elektrony posiadające x2+.
  2.W łańcuchu tripeptydu należało podać pojedyncze aminokwasy i ich nazwę skrótową.
  3.Ustalić wzór sumaryczny alkanu, który ulega spalaniu całkowitemu, a powstały dwutlenek węgla poddano reakcji z wodą wapienną .

  Matura


  Autor: Joanna Urbaniec

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Sportowiec Małopolski 2018 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce