Miasto straciło miliony na kredytach. Prokuratura rozpoczęła...

  Miasto straciło miliony na kredytach. Prokuratura rozpoczęła śledztwo

  Zdjęcie autora materiału
  Arkadiusz Maciejowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Ostatni z tych kredytów został zaciągnięty w 2006 roku niezgodnie z prawem. Do dzisiaj nikt nie poniósł konsekwencji. Teraz sprawą zajęła się krakowska

  Ostatni z tych kredytów został zaciągnięty w 2006 roku niezgodnie z prawem. Do dzisiaj nikt nie poniósł konsekwencji. Teraz sprawą zajęła się krakowska prokuratura ©infografika

  Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, które w imieniu gminy zaciągnął prezydent Jacek Majchrowski. Nie dość, że miasto - po przewalutowaniu na złotówki - straciło na nich gigantyczne pieniądze, to jeden z nich został zaciągnięty, gdy zabraniały już tego przepisy.
  Ostatni z tych kredytów został zaciągnięty w 2006 roku niezgodnie z prawem. Do dzisiaj nikt nie poniósł konsekwencji. Teraz sprawą zajęła się krakowska

  Ostatni z tych kredytów został zaciągnięty w 2006 roku niezgodnie z prawem. Do dzisiaj nikt nie poniósł konsekwencji. Teraz sprawą zajęła się krakowska prokuratura ©infografika

  Śledztwo prokuratury dotyczy m.in. błędnego oszacowania ryzyka związanego z kredytami we frankach, przez co „[...] doszło do wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu Gminy Kraków w wysokości 123 mln zł ”. Grozi za to do 10 lat więzienia. - Aktualnie śledztwo prowadzone jest w sprawie, nikomu nie zostały przedstawione zarzuty - podkreśla prokurator Elżbieta Potoczek-Bara.

  Budzące kontrowersje cztery kredyty zaciągnięte zostały w latach 2004-2006. Władze miasta zaryzykowały, wzięły pożyczki, gdy kurs franka spadał, a oprocentowanie w obcej walucie było znacznie niższe od złotowych. Gdy kurs franka poszybował do góry, kredyty zostały przewalutowane. I w taki sposób straciliśmy z naszych podatków ok. 120 mln zł. Największa strata dotyczyła ostatniego z kredytów, który był zaciągany, mimo zakazującej tego ustawy.  - W ocenie miasta szacowanie ryzyka przy podejmowanych decyzjach odnośnie przedmiotowych kredytów odbyło się rzetelnie i z najwyższą starannością - przekonuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Majchrowskiego. I konsekwentnie zaznacza, że kontrole m.in. Regionalnej Izby Obrachunkowej nie wykazały popełnienia przestępstwa. Jednak - jak informowaliśmy - same działania RIO budziły dużo emocji.

  A przypomnieć trzeba, że prezydent, gdy zrozumiał błąd dotyczący zaciągnięcia jednego z kredytów z naruszeniem prawa, chciał go unieważnić. Teraz Monika Chylaszek, pytana m.in. o to, czy prezydent wyciągnie konsekwencje służbowe wobec osób, które doradzały, by zaciągnąć te kredyty - rekomendował je Skarbnik Miasta - zaznacza, że „prezydent żadnych działań nie zamierza podejmować do momentu ostatecznych rozstrzygnięć”.

  Kraków popłynął na frankach. Prokurator rozpoczął śledztwo  Prokuratura Rejonowa poinformowała nas dokładnie, że śledztwo prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków przez osoby upoważnione do zajmowania się sprawami majątkowymi gminy, poprzez „błędne oszacowanie ryzyka związanego z zawarciem czterech umów kredytowych nominowanych we frankach szwajcarskich, przez co na skutek późniejszych zmian kursowych doszło do wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w mieniu Gminy [...]”.

  W całej sprawie, którą szeroko opisywaliśmy, jest kilka kontrowersyjnych wątków. W latach 2004-2006 miasto zaciągnęło cztery pożyczki na sumy: 35,5 mln, 90 mln, 117 mln i 165 mln (kwoty w zł., ale pożyczki były brane we frankach szwajcarskich). Władze uważały, że to dobry ruch, bo w latach 2003-2007 kurs franka spadał, a oprocentowanie było niskie. W 2009 r. magistrat przewalutował kredyty na złotówki, gdy kurs franka był już wyższy. Tak straciliśmy łącznie ok. 120 mln zł - różnica między kwotą pożyczki a tą po zamianie franków na złotówki. Najwięcej, bo ponad 50 mln złotych gmina straciła na przewalutowaniu ostatniego, najwyższego ze wspomnianych kredytów, który prezydent Jacek Majchrowski zaciągnął w imieniu miasta w 2006 r. A jak ujawnialiśmy, przepisy nowej ustawy o finansach publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2006 r., de facto nie dopuszczały zaciągania kredytów w walutach obcych przez gminy. Czyli gmina nie mogła zaciągnąć kredytu we frankach. Na pytania, dlaczego do tego doszło, Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta tłumaczyła nam, że... miasto uważało, że może zaciągnąć taki kredyt.

  „Zmiany wartości kredytów są niezaprzeczalne, ale należałoby je zderzyć z zaoszczędzonymi kwotami w obsłudze tych kredytów w latach poprzedzających przewalutowanie [...] i działaniach jakie miasto podjęło w stosunku do kredytu z 2006 r.” - mogliśmy przeczytać w odpowiedziach z Biura Skarbnika Miasta. Skarbnik Lesław Fijał „zaoszczędzonych kwot” nie podawał. A jeśli chodzi o kredyt z 2006 r., to gdy prezydent zrozumiał błąd o zaciągnięciu go niezgodnie z prawem, starał się go unieważnić. Bank się nie zgodził. Udało się wynegocjować zmniejszenie kwoty do spłaty o 10 mln zł.

  Prokuratura - powołując się na dobro śledztwa, nie udziela informacji jakie są efekty dotychczasowych działań śledczych. Poprosiliśmy o komentarz prezydenta Jacka Majchrowskiego, ale nie chciał konkretnie odnieść się do działań prokuratury. Powtórzył tylko, że wcześniej odbywały się kontrole dotyczące zaciągniętych przez gminę kredytów we frankach i nie wykazały one nieprawidłowości.

  - Będą teraz wałkować ten temat, ale wszystko jest w porządku, co wykazały niezależne kontrole - stwierdził wczoraj prezydent Majchrowski pytany przez nas o działania prokuratury. W ostatnich miesiącach podobnych argumentów - o przeprowadzonych w przeszłości kontrolach m.in. przez Najwyższą Izbę Kontroli i Regionalną Izbę Obrachunkową, które nie wskazały na popełnienie przestępstwa - używała jego rzeczniczka prasowa. Wtedy przytaczaliśmy np. opinię prawną przygotowaną dla RIO przez Mirosław Chrapusta, będącego też radcą prawnym wojewody małopolskiego. Pisał w niej m.in., że w przypadku kredytu z 2006 r. „mogło dojść (i dostępne dowody zdają się wskazywać, że doszło) do naruszenia ustawy o finansach publicznych”.

  RIO, oprócz zwrócenia gminie uwagi na ten fakt, samo nie złożyło jednak zawiadomienia do prokuratury, ani nawet do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Janusz Kot, były prezes RIO tłumaczył m.in., że naruszenie prawa zostało wskazane w 2011 r., a pożyczka była z 2006 r. Zdaniem prezesa było za późno na takie zawiadomienie, bo „karalność naruszenia dyscypliny finansów publicznych ustaje, jeśli upłynęły 3 lata”.

  Teraz sprawę wyjaśnić ma prokuratura. - Śledztwo prowadzone jest w sprawie, nikomu nie zostały przedstawione zarzuty - podkreśla prokurator Elżbieta Potoczek-Bara. Ale zaznacza, że za przestępstwo dotyczące wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

  Komentarze radnych  Aleksander Miszalski, radny miejski i szef Platformy Obywatelskiej w Małopolsce uważa, że wszczęcie śledztwa tuż przed wyborami nie jest przypadkowe. - To nie jest śledztwo, które wymaga zbierania dowodów miesiącami. Moim zdaniem rozpoczynanie postępowania prokuratorskiego tuż przed wyborami ma na celu zdyskredytowanie władz miasta. Ta sprawa powinna zostać wyjaśniona już dawno - mówi Aleksander Miszalski. Szef małopolskiego PO zauważa, że każdy kredyt obarczony jest pewnym ryzykiem. - Pytanie czy powinno się ryzykować pieniędzmi miejskimi - dodaje Miszalski.

  Z kolei Adam Kalita, radny miejski z PiS jest przekonany, że największe podejrzenia wzbudza nie samo zaciągnięcie kredytu, ale to, że pieniądze zostały pożyczone w obcej walucie. - Prywatna osoba może zaciągać kredyty w jakiej tylko chce walucie, ale prezydent nie ma do tego umocowania prawnego. Co do czasu wszczęcia śledztwa radny PiS twierdzi, że prokuratura rozpoczyna postępowania bez względu na to co aktualnie dzieje się w polityce. - Niezależna prokuratura nie może ulegać takim opiniom, że wszczynanie śledztw w okresie wyborczym jest sprawą polityczną - dodaje Adam Kalita.

  (BAN)

  KONIECZNIE SPRAWDŹ:  WIDEO: Poważny program

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze (49)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Banksterka

  Qba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Przecież te kredyty były od samego początku nielegalne, więc bank nie powinien ich przewalutowywać, ale oddać wszystkie wpłacone raty. Takie wyroki już są i to prawomocne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szkoda

  ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szkoda, że wybory nie są jawne, wtedy wystarczyłoby podzielić tę stratę na tych co głosowali za rządzącymi i na tych co nie poszli głosować - niech oddają za swój zły wybór. (Niegłosujący dlatego,...rozwiń całość

  Szkoda, że wybory nie są jawne, wtedy wystarczyłoby podzielić tę stratę na tych co głosowali za rządzącymi i na tych co nie poszli głosować - niech oddają za swój zły wybór. (Niegłosujący dlatego, że przez 50% frekwencję, 30% zdolnych do głosowania oddało de facto 60% ważnych głosów).zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GIBAŁA????

  Wrrr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ejże tylko nie Gibała!! To siostrzeniec Gowina :/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Normalny pracownik na etacie stracił by pracę a urzędnikom wolno trawić pieniądze mieszkańców

  Gcty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Wstyd mi że jestem krakowianiem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  franki i byli jego posiadacze

  barman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  te franki widziały i wydawały w knajpach prawnicy gminni ponoć na bogato szaleli z prawnikami europejskimi nawet Tusk wylał na siebie drinka taki był nachlany w Krakowie i płacili tylko frankami.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdyby nie skok waluty byłoby badane kredyty złotówkowe?

  Anakin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Aktuariusz oczywiście wiedziałby, że frank nagle skoczy tak w górę? Czy strata uwzględnia zyski jakie wcześniej osiągano na kredytach walutowych?

  Zapewne gdyby nie kryzys frankowy prokuratura...rozwiń całość

  Aktuariusz oczywiście wiedziałby, że frank nagle skoczy tak w górę? Czy strata uwzględnia zyski jakie wcześniej osiągano na kredytach walutowych?

  Zapewne gdyby nie kryzys frankowy prokuratura badałaby czemu Miasto zaciągało w ogóle kredyty w złotówkach i oskarżałoby Prezydenta o niegospodarność.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na początku kredyt był tańszy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za przypadek?

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Idą wybory, a tu wyciągnięty temat ledwo z przed 12 lat. Co za przypadek?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odwołać i rozliczyć

  Jacek z Sosnowca70 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Jacka z Sosnowca trzeba po pierwsze odwołać ze stołka, po drugie rozliczyć jego i jego ludzi, po trzecie zasadniczo zmienić sposób zarządzania miejską kasą i sprawowania nadzoru nad ludźmi, którzy...rozwiń całość

  Jacka z Sosnowca trzeba po pierwsze odwołać ze stołka, po drugie rozliczyć jego i jego ludzi, po trzecie zasadniczo zmienić sposób zarządzania miejską kasą i sprawowania nadzoru nad ludźmi, którzy tymi pieniędzmi gospodarzą. Tylko i aż tylezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy prokuratura zdąży z aresztowaniami przed czwartym listopada?

  Zty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

  Byłoby miło, gdyby jeszcze przed wyborami paru złodziei wylądowało za kratkami!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie