Głównymi tematami spotkania były kwestie finansowania Miejsc Pamięci znajdujących się na terenach byłych niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady w okupowanej Polsce.
- Sytuacja finansowa tych placówek jest coraz gorsza - mówi Marek Zając, sekretarz MRO. - Nie chodzi o jednorazowe dotacje. Potrzebna jest zmiana finansowania takich Miejsc Pamięci jak Auschwitz, Stutthof, Majdanek, Gross-Rosen, Sobibór, Chełmno nad Nerem czyli Kulmhof, bądź też Treblinka - dodaje.
Zobacz także: Wybory 2010 w Oświęcimiu: prezydencka debata na uczelni
Rada zaapelowała również o znalezienie funduszy na adaptację budynku tzw. Starego Teatru, w którym znajdzie siedzibę Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Zostało ono powołane do życia w 2005 r. Z powodu braku pieniędzy na remont i adaptację tzw. Starego Teatru, Centrum wciąż nie ma siedziby z prawdziwego zdarzenia, zajmuje niewielkie pomieszczenia w budynku administracyjnym Muzeum.
Na forum Rady powrócił temat powodzi i fatalnego stanu wałów w sąsiedztwie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Ochrona przeciwpowodziowa Miejsca Pamięci wkrótce radykalnie się zmieni.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska pozytywnie oceniła projekt zabezpieczenia terenów byłego obozu Birkenau od strony Wisły nowymi wałami i budową specjalnej przepompowni na potoku Pławianka. Dzięki tym rozwiązaniom tereny i obiekty poobozowe będą bezpieczne.
Wybierz małopolską miss internetu. Zobacz zdjęcia pięknych dziewczyn!
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Okolice Krakowa: usiłował uprowadzić 9-letnią dziewczynkę
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu