- Zwracamy się do Rady Miejskiej i Prezydenta Miasta z wnioskiem o pilne podjęcie działań mających na celu uspokojenie ruchu samochodowego oraz poprawę jakości przestrzeni publicznej Starego Podgórza poprzez zaprojektowanie i wprowadzenie na nasze ulice zieleni i drzew - piszą w petycji mieszkańcy Podgórza.
Najgorsza sytuacja ma być w rejonie ul. Piwnej, Nadwiślańskiej, Krakusa oraz Placu Bohaterów Getta. To właśnie mieszkańcy tych ulic skarżą się na niedogodności, które utrudniają im normalne życie i funkcjonowanie.
- W wyniku m.in. zmiany w organizacji ruchu na ul. Nadwiślańskiej (częściowa jednokierunkowość - co należy ocenić pozytywnie) od kilku lat widzimy narastający problem ruchu tranzytowego przebiegającego przez ulicę Solną, Piwną, Nadwiślańską i Krakusa, a także Plac Bohaterów Getta (co jest zjawiskiem jednoznacznie negatywnym). Ruch ten nie tylko pojawia się w godzinach szczytu, kiedy kierowcy omijają światła na skrzyżowaniu ul. Na Zjeździe i Limanowskiego, ale ma miejsce właściwie przez całą dobę - czytamy w petycji.
Jak również wskazują mieszkańcy, natężenie tego ruchu jest tak duże, że poprzez hałas silników, odgłosy hamowania oraz nieuzasadnione używanie sygnałów dźwiękowych przez spieszących się kierowców sprawia, że spokojne zamieszkiwanie okolicy nie jest możliwe.
Problem z parkowaniem
Wzmożony ruch samochodowy w tym miejscu generuje również kolejne problemy dla mieszkańców Podgórza. Jak wyjaśniają, ruch tranzytowy utrudnia parkowanie mieszkańcom, wyjazdy z posesji, ale też poruszanie się na piechotę po okolicy, ponieważ kierowcy przejeżdżając tranzytem, nie respektują ograniczeń prędkości i wymuszają pierwszeństwo poruszając się wąskimi ulicami.
Jak wskazują, wiele z ulic w okolicy nie ma wygodnych chodników, przejść dla pieszych, progów zwalniających ani drzew. Nie ma też odpowiedniej szerokości, aby można było się po nich bezpiecznie poruszać rowerem.
- W godzinach wieczornych, zwłaszcza w weekendy, na naszych ulicach odbywają się nocne rajdy i przejazdy głośnych motocykli i samochodów “sportowych” uniemożliwiając odpoczynek i spokojny sen - dodają mieszkańcy.
Mieszkańcy chcą konsultacji społecznych
Jak możemy przeczytać w podsumowaniu petycji, mieszkańcy wnioskują o zorganizowanie konsultacji społecznych, w których oprócz nich wezmą również udział urzędnicy i przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego Policji. Mieszkańcy wyrażają również swoją nadzieję, że w następstwie konsultacji uda się zaprojektować i wypracować kompleks zmian dotyczących Starego Podgórza, które pozwolą uspokoić i częściowo wyeliminować ruch samochodowy, jak również stworzą przestrzeń publiczną "dorównującą swoją jakością aspiracjom miasta - zarówno w zakresie funkcji mieszkalnej, jak i turystycznej" - piszą mieszkańcy.
Jednocześnie w petycji wskazano również, by konsultacjom poddać pomysły:
- wprowadzenia zieleni na plac Bohaterów Getta i na te ulice sąsiednie, gdzie nie ma jeszcze linii drzew oddzielających chodnik od ulicy
- adekwatnego poszerzenia strefy zamieszkania na obszar tych ulic, które faktycznie stanowią strefę zamieszkania, a nie arterie przelotowe miasta,
- wprowadzenia WIDOCZNEGO oznakowania poziomego,
- likwidacji starych lamp posadowionych w ciągu chodnika i dostosowanie ich wysokości i jakości oświetlenia do potrzeb mieszkańców,
- wprowadzenia ograniczenia prędkości dla samochodów poruszających się ul. Na Zjeździe do 30 km/h, co znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych i zmniejszy hałas generowany przez ruch samochodowy w okolicy,
- podjęcia działań, które powinny zostać zaproponowane przez Prezydenta Miasta, mających na celu eliminację patologicznych i niezgodnych z prawem zachowań kierowców polegających na celowe poruszaniu się głośnymi samochodami z modyfikowanymi wydechami i nocnych rajdach w ciągu naszych ulic.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Bolt nagra pasażerów
