Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MOCAK zakupił nową rzeźbę, będzie eksponowana w nietypowym miejscu

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Sarkofag Adama Zagajewskiego stanie w Panteonie Narodowym
Sarkofag Adama Zagajewskiego stanie w Panteonie Narodowym Anna Piątkowska
Rzeźba Krzysztofa M. Bednarskiego "Sarkofag Adama Zagajewskiego" to najnowszy nabytek Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, krakowianie będą ją mogli zobaczyć w Panteonie Narodowym w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

FLESZ - Pensje posłów wyższe niż sądzimy. Dzięki dodatkom

od 16 lat

- Muzeum posiada w swojej kolekcji prace, które są eksponowane w przestrzeni publicznej. Tak należy traktować sarkofagi - wyjaśnia Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u, dodając, że w praktyce sprowadza się to wyłącznie do sprawowania opieki konserwatorskiej nad obiektami.

Autor "Sarkofagu Adama Zagajewskiego", Krzysztof M. Bednarski jest także autorem rzeźb nagrobnych m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Wojciecha Fangora, Tomasza Stańki czy Krzysztofa Krauzego. Można je aktualnie zobaczyć na wystawie MOCAK-u "Symbole życia po śmierci" prezentującej jego rzeźby komemoratywne.

- Krzysztof. M. Bednarski potrafi przenieść sztukę w kontekst śmierci i specyficznego miejsca eksponowania, jakim jest cmentarz. Odrzuca on narzucone funkcją formy oraz tradycyjną wanitatywną symbolikę. Stwarza nowe symbole życia po śmierci, odwołujące się bezpośrednio do osobowości zmarłego - mówi Martyna Sobczyk, kuratorka wystawy.

"Kiedy myślę o poecie, narzuca mi się obraz człowieka pochylonego nad kartką, która oślepia go bielą. 'On działa w blasku i ciemności' - wyjaśnia twórca "Sarkofagu Adama Zagajewskiego". - Zasadniczym elementem sarkofagu dla Adama Zagajewskiego są przeskalowane kartki wyprofilowane w białym marmurze - paradoksalne połączenie ciężaru kamienia i lekkości papieru. Na ich powierzchni rozgrywa się subtelna gra światła i cieni".

Rzeźba nagrobna Adama Zagajewskiego wykonana z marmuru kararyjskiego i granitu szwedzkiego wraz z dokumentacją projektową (zawierająca m.in. sygnowaną wizualizację) i prawami autorskimi to koszt 90 tys. zł, MOCAK dostał na zakup nagrobka poety dotację z miejskiego budżetu. "Sarkofag Adama Zagajewskiego" będzie prezentowany w Panteonie Narodowym w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Wybitny poeta, eseista i tłumacz, od lat związany z Krakowem, zmarł 21 marca 2021 roku. Uroczystości pogrzebowe Zagajewskiego zostały, ze względu na pandemię, podzielone na dwie części: msza w intencji poety odbyła się 11 kwietnia w bazylice św. Floriana, natomiast złożenie prochów w Panteonie Narodowym nastąpi wówczas, gdy możliwe będzie zorganizowanie państwowych uroczystości pogrzebowych. Do tego czasu urna z prochami poety została złożona w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie.

Wśród najnowszych realizacji Bednarskiego, które znalazły się na wystawie z MOCAK-u, obok wspomnianego "Sarkofagu Adama Zagajewskiego", znajduje się rzeźba nagrobna dedykowana Krzysztofowi Pendereckiemu, która docelowo również znajdzie swoje miejsce w Panteonie Narodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska