https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można już podziwiać żywą szopkę przy klasztorze franciszkanów w Krakowie

Marcin Banasik
PAP
Żywa Szopka przy klasztorze franciszkanów w Krakowie gotowa. Wygląda pięknie. Zobaczcie zdjęcia
Żywa Szopka przy klasztorze franciszkanów w Krakowie gotowa. Wygląda pięknie. Zobaczcie zdjęcia Anna Kaczmarz
Oprócz świętej rodziny w szopce można zobaczyć kucyka, lamy, kozy i osiołka. Żywą szopkę przy klasztorze franciszkanów w Krakowie w pełni można oglądać od niedzieli godz. 22.30. - W tym roku szczególnie zapraszamy do podziwiania żywej szopki i do udziału w innych wydarzeniach – wspólnym kolędowaniu z gwiazdami i mniej znanymi, ale utalentowanymi zespołami, także do obejrzenia jasełek. Szczególnie – ponieważ przypada 800-lecie wystawienia pierwszej żywej szopki przez św. Franciszka z Asyżu – powiedział PAP franciszkanin ojciec Jan Maria Szewek.

Życzenie od arcybiskupa

W niedzielę wieczorem ma inauguracji żywej szopki życzeniami świątecznymi i opłatkiem podzieli się z mieszkańcami metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Odbyło się wspólne kolędowanie. Następnie zakonnicy zaprosili na pasterkę do pobliskiej bazyliki. Program poniedziałkowych obchodów to przede wszystkim koncerty i wspólne kolędowanie. Przy żywej szopce zaśpiewa m.in. Magdalena Steczkowska.

We wtorek zaś odbędzie się koncert wokalisty grupy TSA Marka Piekarczyka. Tego dnia franciszkanie wystawią też jasełka. - Zależy nam, aby oddawać chwałę Bogu. Zwierzęta w szopce są dodatkiem, wspólnym uwielbieniem pana Boga” – zaznaczył Jan Maria Szewek. Przypominając historię wystawienia pierwszej żywej szopki w Greccio podkreślił, że św. Franciszkowi zależało, aby pokazać miłość Boga do człowieka, który syna swego zesłał na ziemię, by ten zbawił ludzi oddając życie za nich.

Historia przyjścia Chrystusa na świat

- Jezus narodził się w stajence. Miłość, pokora, ubóstwo – na to zwrócił uwagę św. Franciszek z Asyżu – powiedział zakonnik. Żywą szopkę przyrówna również do biblii pauperum, czyli biblii dla ubogich – druku nie było, dzięki żywej szopce wierni mogli poznać historię przyjścia Chrystusa na świat.

Św. Franciszek 24 grudnia 1223 r. w grocie w Greccio we Włoszech przygotował pierwszą żywą szopkę. Na żłobku wyłożonym sianem złożono drewnianą rzeźbę Jezusa. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio. Przy żłobku stanęły wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby ciekawie przybliżyć ludziom historię zbawienia. Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.

Bolt nagra pasażerów

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska