https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

MŚ 2022. Szymon Marciniak zostaje na mundialu. Polak zagwiżdże rewelacji turnieju?

Krzysztof Kowalski
PAP/EPA
MŚ 2022. Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

Szymon Marciniak w sędziowskiej elicie

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

Zrezygnowano z usług tylko trzech arbitrów głównych z Europy - Niemca Daniela Sieberta, Rumuna Istvana Kovacsa i Słoweńca Slavko Vincicia. Wśród tych, którzy pozostali, obok Polaka, są m.in. Francuzka Stephanie Frappart, która jako pierwsza kobieta w historii prowadziła spotkanie męskiego mundialu, ale też czterech innych arbitrów z krajów, których reprezentacje pozostały w rywalizacji, więc na pewno nie mogą oni liczyć na wyznaczenie do sędziowania ćwierćfinałów.

W gronie głównych arbitrów pozostało też po dwóch Brazylijczyków i Argentyńczyków, a te nacje wciąż uczestniczą w zmagania o Puchar Świata.

Według spekulacji na forach internetowych poświęconych sędziowaniu i w mediach społecznościowych, Marciniak, który do tej pory w Katarze prowadził spotkania Francji z Danią i Argentyny z Australią, "przymierzany" jest do ćwierćfinału między Portugalią a Marokiem, gdyż tym drużynom jeszcze nie sędziował, bądź do jednego z półfinałów.

Głównym faworytem do prowadzenia finału jest Włoch Daniele Orsato, który jednak sędziował mecz otwarcia, więc gdyby otrzymał nominację również na decydujący pojedynek MŚ, byłoby do wydarzenie bez precedensu. Wysokie notowania ma także Hiszpan Antonio Mateu Lahoz.

Środa i czwartek to pierwsze w tegorocznym mundialu dni bez meczów. W piątek i sobotę zostaną rozegrane po dwa ćwierćfinały. Finał - 18 grudnia.

Lista arbitrów głównych, którzy pozostają w MŚ w Katarze:

strefa azjatycka: Abdullrahman Al Jassir (Katar), Mohammed Abdulla Mohammed (Zjednoczone Emiraty Arabskie);

strefa europejska: Ivan Barton (Słowenia), Stephanie Frappart, Clement Turpin (oboje Francja), Danny Makkelie (Holandia), Szymon Marciniak (Polska), Antonio Mateu Lahoz (Hiszpania), Michael Oliver, Anthony Taylor (obaj Anglia), Daniele Orsato (Włochy);

strefa Ameryki Południowej: Raphael Claus, Wilton Sampaio (obaj Brazylia), Fernando Rapallini, Facundo Tello (obaj Argentyna), Jesus Valenzuela (Wenezuela);

strefa afrykańska: Mustapha Ghorbal (Algieria), Victor Gomes (RPA);

strefa CONCACAF: Ismail Elfath (USA), Cesar Ramos (Meksyk). (PAP)

1/8 finału katarskiego mundialu za nami. To jest dobre pole na podsumowania i wskazanie kto zawiódł najbardziej. Oto jedenastka stworzona z piłkarzy, którzy o 1/8 finału mistrzostw najchętniej by zapomnieli. Wybraliśmy jednego reprezentanta Biało-Czerwonych.

MŚ 2022. Oni w 1/8 mundialu zawiedli najbardziej. Jedenastka...

MŚ 2022. Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo że o pieniądze. Nasi reprezentanci Polski nawet nie zdążyli wylądować w Warszawie albo dotrzeć na wakacje jak Robert Lewandowski, a już za sprawą "afery premiowej" w internecie zawrzało. Rozpętała się prawdziwa burza, dobrze nam znana z poprzednich nieudanych turniejów. Wiadomość o premiach w wysokości od 30 do nawet 50 mln złotych za wyjście z grupy i nadchodzące kolejne informacje o kulisach kłótni wewnątrz drużyny sprawiły, że gdzieś uleciały nam resztki entuzjazmu po w sumie niezłym występie z Francją. Zanim premier Mateusz Morawiecki powiedział, iż premii żadnej nie będzie, jego rzecznik zdążył zapowiedzieć utworzenie specjalnego funduszu na rzecz rozwoju polskiej piłki. W tak zwanym międzyczasie zdezorientowani kibice otrzymali sprzeczne doniesienia od obozów Czesława Michniewicza i Roberta Lewandowskiego, którzy jeszcze w Katarze poróżnili się w sprawie rozdziału pieniędzy... Jednym słowem: absurd! A skoro absurd to zapraszamy do obejrzenia najlepszych memów z afery.

MŚ 2022. "Cztery sztabki Pan Czesław!" Najlepsze memy "afery...

MUNDIAL 2022 w GOL24

od 7 lat
Wideo

Magazyn GOL 24 Ekstra - Zaskakujący finisz Ekstraklasy

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska