Nasza Loteria

Muzeum Inżynierii Miejskiej powiększy kolekcję i zmieni nazwę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Siedziba Muzeum Inżynierii Miejskiej już po remoncie, a jeszcze w tym roku do użytku zwiedzających ma zostać oddany hangar na Czyżynach
Siedziba Muzeum Inżynierii Miejskiej już po remoncie, a jeszcze w tym roku do użytku zwiedzających ma zostać oddany hangar na Czyżynach Andrzej Banas
Pod koniec roku ma zostać otwarty nowy oddział Muzeum Inżynierii Miejskiej. W hangarze na Czyżynach, gdzie będzie się mieścił znajdzie się wystawa dotycząca historii polskiej motoryzacji od czasów II Rzeczpospolitej po schyłek PRL-u. Wraz z powiększeniem kolekcji ma się zmienić także nazwa instytucji na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

FLESZ - UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach

od 16 lat

Jeszcze w tym roku ma zostać otwarta stała wystawa w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca, pod koniec roku zwiedzający mają pojawić się także w nowym oddziale muzeum, powstającym w hangarze w Czyżynach. Powiększeniu przestrzeni muzealnych i prezentowanych eksponatów towarzyszyć będzie zmiana nazwy z Muzeum Inżynierii Miejskiej na Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie.

"Z uwagi na fakt, że w 2022 roku udostępni się zwiedzającym zrewitalizowane budynki zabytkowej Zajezdni przy ul. Św. Wawrzyńca 15 oraz Hangaru lotniczego przy os. 2 Pułku Lotniczego 26a, zachodzi potrzeba wprowadzenia niezbędnych zmian w statucie muzeum" - czytamy w projekcie uchwały, którą mają zająć się radni.

W projekcie uchwały zmiany nazwy instytucji, prezydent zaznacza, że w ciągu 20 lat istnienia muzeum wyewoluowało z instytucji kolekcjonującej zabytki do muzeum techniki używanej w mieście.

W ubiegłym roku otwarta została dla zwiedzających wyremontowana siedziba muzeum przy ul. Wawrzyńca. Po remoncie przestrzeń ekspozycyjna muzeum zwiększyła się niemal dwukrotnie. Pod halą i dziedzińcem zabytkowego zespołu najstarszych zajezdni tramwajowych w Krakowie powstały podziemne sale muzealne. W budynku mieści się strefa obsługi zwiedzających z kasą, sklepikiem muzealnym i szatnią oraz przestrzeń odpoczynku przeznaczona dla grup zwiedzających MIM. W podziemiach muzealnych można będzie zobaczyć to, co przy okazji przebudowy odsłonili archeolodzy, m.in. część starych warsztatów tramwajowych (przeszklenie pozwala obejrzeć fragment starego kanału).

Jeszcze w tym roku muzeum otworzy nowe przestrzenie dla zwiedzających w hangarze w Czyżynach.

Budynek hangaru powstał w 1931 roku jako cywilny port lotniczy Krakowa – przodek lotniska w Balicach. Przed wojną samoloty PLL LOT latały z Czyżyn do Warszawy, Lwowa, Wiednia czy Budapesztu. Hangar wyróżniały imponujące rozmiary, nowoczesna konstrukcja i bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna. Pod względem stopnia wyposażenia port w Czyżynach ustępował tylko stołecznemu lotnisku Warszawa-Okęcie. W czasie II wojny światowej hangar uległ dużym zniszczeniom, ale został szybko odbudowany i pełnił funkcję portu lotniczego jeszcze do 1963 roku. Następnie przez trzy dekady znajdowała się tu zajezdnia autobusowa.

- Hangar jest doskonałym miejscem właśnie na pokazanie zabytków techniki, ma odpowiednią kubaturę i ważny kontekst historyczny. Dodatkowo zaprojektowany został nowy element konstrukcyjny – antresola, którego celem jest jeszcze lepsze wyeksponowaniu zarówno samego hangaru, jak i obiektów muzealnych. Pozwoli podziwiać piękną i unikatową konstrukcję dachu, ale także spojrzeć z innej perspektywy na pokazane tam zabytki techniki - podkreślał dyrektor Muzeum Inżynierii Miejskiej, Piotr Gój. - Ważny jest także teren wokół Hangaru, który w dużej mierze go definiuje, więc chcemy o niego zadbać. To prawie 2000 m2 surowej, postindustrialnej przestrzeni, która została zdegradowana po tym, jak utraciła swoją funkcję. Teraz opracowujemy projekt zagospodarowania otoczenia hangaru.

Modernizacja zabytkowego Hangaru Czyżyny wraz z budynkiem kotłowni oraz stworzenie tam drugiego oddziału muzeum ma kosztować 17,6 mln zł. Dofinansowanie z budżetu miasta na ten cel wyniesie 8,3 mln zł. Udało się też pozyskać wsparcie ze środków unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska