Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Biblioteka Pedagogiczna po remoncie. Jest bardziej dostępna i nowocześniejsza niż była

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Dobiegł końca remont Biblioteki Pedagogicznej, która mieści się w jednym z najstarszych i zarazem najładniejszych budynków w mieście - XVIII-wiecznym dworku dolnowiejskim.

Efekty zakończonych prac widać już od samych drzwi, które również zostały wymienione, po najdalsze zakamarki. W holu powstał podjazd dla osób na wózkach i dla mam z wózkami dziecięcymi. Jest też wyremontowana i przystosowana dla osób niepełnosprawnych toaleta. Czytelnia została przeniesiona do innej sali, a cała biblioteka zwiększyła swoją powierzchnię, bo na jej potrzeby zaadaptowano pomieszczenia po zakładzie fotograficznym, który mieścił się obok.

Ale to nie wszystko. Biblioteka poszerza także swoją ofertę, ponieważ dołączyła do projektu Małopolska Chmura Edukacyjna i jedno z pomieszczeń, a konkretnie dawna czytelnia to teraz sala multimedialna ze stanowiskami komputerowymi (jeszcze pustymi, ale sprzęt ma dojechać lada dzień) zakupionymi w ramach tego projektu i tablicą interaktywną, która podarował bibliotece samorząd powiatowy.

Z tego miejsca uczniowie będą łączyć się on-line z wyższymi uczelniami i w ten sposób uczestniczyć w zajęciach. Jako pierwszy do takiej współpracy z biblioteką przystąpił mieszczący się po sąsiedzku Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych. Trzydzieścioro uczniów z różnych klas i roczników plus ośmioro należących do kółka językowego będą tu przychodziły na lekcje języka angielskiego prowadzone przez pracowników akademickich z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Jak podkreślają Anna Piotrowska, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej Krakowie i Krystyna Łętocha, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach - filii WBP, jest to miejsce dla wszystkich, nie tylko uczniów, a nawet nie tylko dla uczniów, studentów i nauczycieli, choć ci ostatni faktycznie stanowią największą grupę pośród jej użytkowników. Zapisać do niej może się każdy, nie tylko nauczyciele, studenci i uczniowie. Zwłaszcza, że obok wydawnictw naukowych, w zbiorach książnicy jest także beletrystka. Dzieje się tak za sprawą czytelników, którzy przekazują jej przeczytane powieści w darze, a że robią to dość często, to w ofercie są nawet nowości wydawnicze.

Już niebawem będzie jeszcze jeden pretekst, aby odwiedzić tę bibliotekę, a to dlatego, że po remoncie wznawia działalność Galeria Bakałarz. - Z okazji 100-lecia niepodległości, 6 listopada będzie otwarcie najnowszej pokonkursowej wystawy „Poznajemy Ojcowiznę” - mówi Krystyna Łętocha już teraz zapraszając na wernisaż.

Wkrótce też ma tu powstać małe muzeum szkolnictwa, dlatego, że uznano iż nie ma lepszego miejsca na wyeksponowanie dawno temu używanych ławek, kałamarzy i innych szkolnych atrybutów, niż te zabytkowe mury dworku.

Zakończony teraz remont kosztował 378 tys. zł, ale już wiadomo, że to nie koniec. W przyszłym roku budynek zostanie poddany termomodernizacji i zyska własną kotłownię.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Myślenice. Biblioteka Pedagogiczna po remoncie. Jest bardziej dostępna i nowocześniejsza niż była - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska