W tym przypadku „festiwal” jest dość skromnym określeniem. Sztuka do rzeczy to rozpisane na przeszło miesiąc 138 wydarzeń: targów, warsztatów, dyskusji i wystaw, skoncentrowanych wokół dizajnu, czyli dziedziny która, jak mówią organizatorzy, jest postrzegana w coraz bardziej świadomy sposób.
Zmienia się podejście do projektowania. Kupując, szukamy rzeczy oryginalnych, dobrej jakości i tworzonych z szacunkiem do ludzkiej pracy i środowiska
- mówi Izabela Chyłek, organizatorka Kiermashu - targów mody i dizajnu, które znalazły się w programie festiwalu.
O szacunku podczas tegorocznej edycji imprezy będzie mówić się bardzo dużo. Chodzi nie tylko tematy takie jak recykling czy no waste, ale też o potrzeby niepełnosprawnych (wystawa „Dotyk sztuki”, podejmująca problematykę prezentacji dzieł osobom niepełnosprawnym), czy świata przyrody (wystawa „Zoepolis 2”, opowiadająca o nieantropocentrycznej perspektywie w projektowaniu).
Jednym z najważniejszych celów, jaki stawia sobie Sztuka do rzeczy jest edukacja i integracja środowiska twórczego. Doskonałą okazją do tego są ruszajacy w czwartek Zaprojektowani - krakowskie spotkania z dizajnem, w programie których znalazły się warsztaty i wykłady m.in. z tworzenia logotypów, aranżacji wnętrz, czy szycia. – Koncentrujemy się przede wszystkim na tym, żeby każdy mógł dotknąć dizajnu i na własnej skórze, czy może na własnych dłoniach poczuć, czym jest projektowanie. – mówi Rafał Stanowski z Krakowskich Szkół Artystycznych, organizatora Zaprojektowanych. - Projektowanie często wydaje nam się dziedziną dość elitarną, trudną do intelektualnego ujarzmienia, dlatego chcemy pokazać ludziom: wejdźcie, spróbujcie sami to zrobić.
A na tych, którzy o dizajnie chcieliby nie tylko dyskutować, ale też zabrać go ze sobą do domu, czekają dwa weekendy wypełnione zakupowym szaleństwem w najlepszym wydaniu. Najpierw Nówka Sztuka, czyli targi młodych projektantów (30 listopada - 1 grudnia Bunkier Sztuki), a potem dedykowany niezależnej modzie i sztuce użytkowej Kiermash (14-15 grudnia Hotel Forum).
To edycja zimowa więc nie zabraknie świątecznych akcentów. I chodzi nie tylko o ciepłe ubrania, i propozycje prezentowe, ale też prawdziwe choinki z podkrakowskiej hodowli
- mówi Izabela Chyłek. A do tego ekokosmetyki, coś na ząb i strefa chillout, oczywiście w dizajnerskim wydaniu.
Szczegółowe informacje dotyczące festiwalu można znaleźć na Facebooku.
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
