WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"
Stanisław Kowalski urodził się w Krakowie 29 stycznia 1894 roku. W 1914 r. wstąpił do 2. Pułku Piechoty Legionów Polskich. W czerwcu 1916 r. został ranny podczas walk pod Gruziatynem na Wołyniu. W 1918 r. walczył w bitwach pod Rarańczą i Kaniowem.
1 listopada 1918 r. wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. W szeregach 4. Pułku Piechoty Legionów uczestniczył w walkach o niepodległość i granice w latach 1918-1920. W służbie czynnej pozostawał do 1929 r. i dosłużył się stopnia kapitana Wojska Polskiego. Za swoją służbę odznaczony był Orderem Virtuti Militari oraz m.in. cztery razy Krzyżem Walecznych. W 1939 roku wrócił do wojska i uczestniczył w kampanii wrześniowej. Dostał się do niemieckiej niewoli, ale z niej uciekł. Po roku 1945 mieszkał m.in. w Rudzie Śląskiej. Zmarł jednak w Krakowie, 2 czerwca 1971 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim.
Jako piłkarz Stanisław Kowalski był wychowankiem Wisły. Formalnie jej zawodnikiem był w latach 1913-1922, choć oczywiście z przerwą na działania wojenne.
Ciekawa historia wiąże się natomiast ze wspomnianym nagrobkiem. W 2019 roku podczas akcji Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków, gdy sprzątano nagrobki wiślaków na Cmentarzu Rakowickim okazało się, że nagrobek Stanisława Kowalskiego jest nie tylko w złym stanie, ale został przeznaczony do likwidacji. Socios szybko przystąpili do działania. Opłacili przedłużenie nienaruszalności grobu. Wystąpili również do Instytutu Pamięci Narodowej o wpisanie tego miejsca pochówku na świeżo utworzoną ewidencję grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. IPN poszedł jednak krok dalej, bo sfinansował renowację grobu Stanisława Kowalskiego. Prace zakończyły się niedawno, a w niedzielę 6 sierpnia można było już poświęcić odnowiony nagrobek.
