Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

Szukali ofiar okupacji niemieckiej i radzieckiej
Już po raz kolejny pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we współpracy z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie, przeprowadzili prace poszukiwawczo-ekshumacyjne na krakowskim cmentarzu Rakowickim. Badania, które rozpoczęły się 3 lipca, a skończyły 11 lipca 2023 r. miały na celu poszukiwanie szczątków ofiar zarówno okupacji niemieckiej, jak też osób zamordowanych przez komunistów po zakończeniu II wojny światowej.
Resztki obuwia, guziki oraz dwa medaliki
Przy szczątkach tych natrafiono na m.in. resztki obuwia, guziki oraz dwa medaliki. Poza domniemanymi miejscami ukrywania ofiar Niemców, w czasie prac badano też groby, w których mieli być potajemnie pogrzebani zamordowani w 1947 r. na podstawie wyroków Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie trzej partyzanci zgrupowania „Ognia”. Pracami objęto również dwa pochówki, w których spoczywać mogły szczątki partyzantów poległych w walce oraz żołnierzy podziemia skazanych na karę śmierci, których ciała w latach 1945–1948 trafiły przed pogrzebaniem do Zakładu Medycyny Sądowej lub Zakładu Anatomii Opisowej UJ.
Odnalezione szczątki przekazane zostały do krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej w celu przeprowadzenia oględzin antropologicznych i badań genetycznych.
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!