Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym powstanie wieża widokowa wysoka na 29 metrów. Ogłoszono przetarg na jej budowę

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym powstanie wieża widokowa wysoka na 29 metrów
Na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym powstanie wieża widokowa wysoka na 29 metrów wizualizacja: Przemysław Sołtys
To już prawie przesądzone, że na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym powstanie 29-metrowa wieża widokowa. Wybudują ją wspólnymi siłami cztery gminy, na których terenie leży masyw. Ogłoszono już przetarg na wykonanie obiektu o konstrukcji metalowo-drewnianej. Zgodnie z założeniem, prace mają potrwać pół roku od chwili podpisania umowy.

Góra Kamionna jest celem wielu turystów, ale próżno na jej szczycie spodziewać się pięknych widoków. Wszystko z powodu całkowitego zadrzewienia wierzchołka. Na fali popularnego ostatnio trendu budowy wież widokowych na leśnych szczytach powstał pomysł budowy podobnego obiektu również na Kamionnej. Wybudowana kilka lat temu wieża na Szpilówce w Iwkowej stała się magnesem przyciągającym setki turystów.

W 2020 roku, po uruchomieniu rządowego dofinansowania dla gmin górskich, cztery samorządy związane terytorialnie z Kamionną postanowiły zawalczyć o pieniądze rządowe na wybudowanie wieży widokowej.

- Zdecydowanie w paśmie Beskidu Wyspowego brakuje „wisienki na torcie” w postaci punktu docelowego wędrówki, gdyż większość szczytów porośnięta jest gęstymi lasami - zauważa wójt Żegociny Wojciech Wrona.

Wieża widokowa na Kamionnej ma pozwolić turyście podziwiać piękne widoki - od południa na Górce i Tatry, a od północy na Nową Hutę i Kraków.

Na górze Kamionna w Beskidzie Wyspowym powstanie 29-metrowa wieża widokowa

Liderem projektu budowy wieży widokowej na Kamionnej została gmina Limanowa. Ustalono, że każda z czterech gmin dołoży do inwestycji po 250 tys. zł. Sam szczyt leży na terenie prywatnym, dlatego konieczne było zawarcie umowy dzierżawy. Do wzniesienia wieży konieczne będzie również wybudowanie drogi dla ciężkich samochodów, które wywiozą na szczyt elementy konstrukcji.

Przy okazji budowy wieży widokowej mają powstać parkingi, ławki, miejsca odpoczynku, kosze na śmieci, punkty gastronomiczne i szczegółowe oznakowanie.

Według dokumentów przetargowych wieża widokowa na górze Kamionna będzie miała wymiary 8,1 na 8,1 metra, a obrys dachu 8,9 na 8,9 metra. Wysokość obiektu to z kolei 29 metrów.

Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na 15 marca 2023. Wykonawca będzie miał pół roku na wykonanie obiektu od chwili podpisania umowy.

Szczyt góry Kamionna (802 m n.p.m.) leży w gminie Limanowa, ale poszczególne części masywu są częścią aż czterech gmin: Limanowa (od strony południowo-zachodniej), Laskowa (południowo-wschodniej), Trzciana (od strony północno-zachodniej) i Żegocina (północno-wschodniej).

W 2003 roku na wschodnich zboczach Kamionnej została uruchomiona stacja narciarska. Od strony gminy Trzciana z kolei znajduje się rezerwat przyrody Kamionna o powierzchni 64 hektarów, utworzony w 1997 roku. Od strony zachodniej szczyt Kamionnej sąsiaduje z Pasierbiecką Górą (764 m n.p.m.). Sam szczyt Kamionnej jest całkowicie zarośnięty. Stąd pomysł wybudowania na jego szczycie wieży.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska