- Najemca ostatnich dwóch pięter jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia na budowę zagospodarowania przestrzeni na najwyższych piętrach. Oceniamy, że restauracja z tarasem mogłaby być otwarta po wakacjach tego roku - informuje Magdalena Zielińska-Warszawa z firmy GD&K Consulting będącej współwłaścicielem kompleksu Unity Centre.
Kompleks gastronomiczny na dwóch ostatnich piętrach Unity Tower ma mieć ponad 1000 mkw. Do tego dojdzie taras widokowy o powierzchni ok. 500 mkw. Na najwyższe kondygnacje będzie można szybko wyjechać osobną windą.
- Panoramę Krakowa będą mogły podziwiać osoby korzystające z oferty restauracji, ale miejsc będzie tam dużo - dodaje Magdalena Zielińska-Warszawa.
Granit zostanie zastąpiony zielenią
Wcześniej, bo już od tegorocznych wakacji ma zmienić swój wygląd plac przez wieżowcem i sąsiadującymi z nim mniejszymi budynkami. Granit zostanie zastąpiony zielenią.
- Koncepcja całego kompleksu Unity Centre wraz z placem powstała ponad 10 lat temu. Wtedy inaczej planowało się przestrzenie. Początkowo brano pod uwagę umieszczenia tam roślin w donicach. Teraz dużo bardziej ceni się zieleń sadzoną w ziemi. Powstał więc projekt przebudowy placu. Sporo zajęły oczekiwania na zdobycie wszelkich zezwoleń. Obecnie jesteśmy na etapie, który pozwoli na rozpoczęcie prac. Na placu pozostanie ścieżka dla pieszych w otoczeniu wysp z zielenią. Oczywiście trzeba będzie odczekać aż wszystko się rozrośnie i będzie widoczny docelowy efekt - mówi Magdalena Zielińska-Warszawa.
Nowa aranżacja placu ma pomóc w tym, by pojawiły się tam lokale gastronomiczne. Na razie w parterowych przestrzeniach funkcjonuje sklep spożywczy i jeden sklep z artykułami gospodarstwa domowego.
Wieżowiec i plac przed nim stały się już popularną lokalizacją do robienia sesji zdjęciowych przez krakowian i turystów. Wciąż jednak nie jest to miejsce w pełni tętniące życiem. Biura w wieżowcu są wynajęte w ok. 55 procentach. Możliwość pracy zdalnej powoduje, że nie są w pełni wykorzystywane. Ożywienie ma wnieść restauracja na szczycie budynku oraz otwarcie hotelu w jednym z mniejszych budynku sąsiadujących z główną wieżą.
Trwają prace wykończeniowe w hotelu marki Radisson RED Kraków. Będzie oferował łącznie 229 pokoi – 220 standardowych, 8 typu suite i 1 apartament. Do dyspozycji gości powstanie również 6 multifunkcjonalnych sal konferencyjnych, restauracja all day dining oraz fitness. Centralnym punktem hotelu ma być lobby z wewnętrznym atrium biegnącym przez całą wysokość budynku, w którym znajdą się trzy panoramiczne windy. Otwarcie hotelu jest planowane w I-II kwartale 2024 r.
Przy Unity Tower w Krakowie otworzą hotel i powstaną apartam...
Wieżowiec oświetlany okazjonalnie
Unity Tower ma duże możliwości pod względem oświetlenia i iluminacji. Przed budową reklamowano, że obiekt może być jak latarnia morska przyciągająca swym blaskiem po zmroku.
- Nasi najemcy nie są zainteresowani zwiększaniem iluminacji budynku. Jest wręcz przeciwnie ze względów na ekologię, zrównoważony rozwój i wysokie koszty energii, dziś najemcy przykładają do tego ogromną wagę - - wyjaśnia Magdalena Zielińska-Warszawa. - Chcemy, aby nasz kompleks był odbierany jako miejsce, w którym kładziemy bardzo duży nacisk na bycie ekologicznym. Jako jeden z niewielu obiektów tej klasy w Krakowie mamy własną instalację fotowoltaiczną na dachu budynku UNITY Square One, ładowarki dla samochodów elektrycznych oraz zakupujemy energię ze źródeł odnawialnych. Kompleks posiada także certyfikat LEED Gold, co oznacza, że spełnia wysokie standardy zrównoważonego nowoczesnego budownictwa - dodaje.
Obiekt jest oświetlany okazjonalnie, np. w święta narodowe w barwach naszego kraju. W zeszłym roku, budynek przez miesiąc po zmroku był też oświetlany w barwach Ukrainy.
Od "szkieletora" do Unity Tower
Przypomnijmy, że Unity Centre to największe w Krakowie, wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z pięciu budynków. W skład kompleksu wchodzą: trzy biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower (102,5 metra wysokości), hotel Radisson Red oraz część z apartamentami hotelowymi.
Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany "szkieletorem". Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęto wiosną 2016 r., a prace zakończono pod koniec września 2020 r.
Tylko 15 lat, a inny świat! Tak wyglądał i tym żył Kraków w ...
Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA