MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Ustupie w Zakopanem stanie maszt telefoniczny wysoki na 45 metrów?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W połowie 2023 roku mieszkańcy Krzeptówek przez niemal miesiąc pilnowali rozłożonego masztu dzień i noc. Czy teraz konstrukcja stanie na Ustupie?
W połowie 2023 roku mieszkańcy Krzeptówek przez niemal miesiąc pilnowali rozłożonego masztu dzień i noc. Czy teraz konstrukcja stanie na Ustupie? Łukasz Bobek
Maszt telefonii komórkowej nie na Krzeptówkach, a na Ustupie w Zakopanem? Telekomunikacyjny gigant chce postawić maszt z antenami nadawczymi w sąsiedztwie stacji benzynowej na Ustupie. Ma być wysoki na 45 metrów. Czy to oznacza, że pomysł na Krzeptówki całkowicie upadł?

Firma T-Mobile od miesięcy próbuje postawić maszt telefoniczny w Zakopanem, by wzmocnić sygnał swojej sieci komórkowej. W 2023 roku maszt był już w Zakopanem gotowy do montażu – na działce na Krzeptówkach. Teren był przygotowany – wyłożony betonowymi płytami, a złożone przęsła masztu czekały na ekipę, która je poskręca. Firma wybrała na swoją instalację prywatną działkę należącą do mieszkańca Zakopanego. Podpisała z nim umowę dzierżawy – miała więc zielone światło, przynajmniej jeśli chodzi o właściciela ziemi.

Wtedy do akcji wkroczyli mieszkańcy Krzeptówek. Nie godzili się, by w ich sąsiedztwie stanęła taka instalacja. Obawiali się, że może ona wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.- Nikt nas wcześniej o takim pomyśle nie poinformował. Nikt nie pokazał żadnych danych dotyczących tego masztu, żadnej ekspertyzy dotyczącej szkodliwości masztu. Nie było żadnego zebrania z mieszkańcami – mówiła pod koniec czerwca 2023 roku Karolina Gąsienica-Sieczka z Krzeptówek.

Mieszkańcy zawiązali komitet protestacyjny. Zebrali ponad 130 podpisów ludzi sprzeciwiających się budowie masztu. Zablokowali dojazd do działki, gdzie miał stanąć maszt. Pilnowali tego miejsca dzień i noc – przez trzy tygodnie.

W międzyczasie negatywną opinię ws. budowy masztu wydało starostwo tatrzańskie. Firma T-Mobile próbowała postawić maszt na tzw. zgłoszenie. Według urzędników starostwa planowany maszt nie jest budowlą tymczasowa, co do której można zastosować zgłoszenie. Jego rozmiary i sposób umocowania do gruntu nie wskazują, że 27-metrowy maszt miałby został rozebrany po 180 dniach. Z kolei według urzędu miasta maszt miał powstać na działce objętej Parkiem Kulturowym Kotliny Zakopiańskiej, która zabrania budowy tego typu obiektów. Ostatecznie w połowie lipca 2023 roku maszt został wywieziony z Zakopanego. Górale wygrali bitwę.

Firma telekomunikacyjne nie porzuciła jednak planów budowy masztu. Od odmowy starostwa odwołała się do wojewody małopolskiego. Ten kilkukrotnie przedłużał termin rozpatrzenia sprawy. Teraz wyznaczył nowy termin na 19 sierpnia 2024 roku.

Jednak w międzyczasie T-Mobile znalazł sobie nową lokalizację dla swojej stacji - na Ustupie, za budynkiem stacji benzynowej Orlen. Masz ma mieć do 45 metrów wysokości (ten planowany na Krzeptówkach miał liczyć 27 metrów). Mają znaleźć na nim trzy anteny sektorowe, 1 antena radiolinii. U podnóża masztu planowane są trzy szafy sprzętowe. Całość ma zająć 100-120 metrów kwadratowych powierzchni i ma być ogrodzona.

Na razie firma wystąpiła do urzędu miasta o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. - Dopiero po uzyskaniu takiej decyzji od urzędu miasta, firma będzie mogła wystąpić do starostwa tatrzańskiego o pozwolenie na budowę – wyjaśnia procedurę Bartłomiej Rzepa z Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Zakopanem.

Wystawa w Liceum Plastycznym w Zakopanem

Artystyczny zakątek Zakopanego. Słynne Liceum Plastyczne pre...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska